2024. június 2. - Kármen, Anita

Orbán: új büntetőpolitikára van szükség

Magyarországon új közbiztonsági stratégiára és büntetőpolitikára van szükség - közölte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Belügyminisztérium állománygyűlésén.
2010. július 16. péntek 16:47 - HírExtra
A kormányfő beszédében leszögezte: az új közbiztonsági stratégia miatt van szükség személycserékre. Úgy vélekedett: nem várhat jobb, eredményesebb munkát azoktól a vezetőktől, akiknek az időszakában szétestek a rendre ügyelő szervezetek; az új vezetők sikeresebb, színvonalasabb munkát tudnak majd végezni, mint elődeik.

A miniszterelnök a rendőrségtől azt várja, hogy a magyarországi problémákat oldja meg, ha kell, külföldi minta alapján, de magyar eszközökkel, módszerekkel, a magyar választópolgárok javára.
Orbán Viktor szavai szerint a közbiztonság nemzeti ügyének megteremtéséhez nem elegendő csupán a rendőrség működésének feljavítása.

Hozzátette: új büntetőpolitikára van szükség, amelynek lényege, hogy nem a bűnözőket kell mentegetni, hanem az áldozatok oldalára kell állni; a legkisebb törvényszegést is számon kell kérni. Hangsúlyozta: a törvényes rend helyreállítása és védelme egyedül és kizárólag az állami szervek feladata, nincs szükség magánkezdeményezésekre, nem fogadnak el semmilyen félkatonai szervezetet vagy gárdát.

Négy év elég lesz

A kormányfő azt ígérte, hogy a négyéves kormányzati ciklus végére a Belügyminisztérium állományába tartozók számára megalkotnak egy "életpályamodellt" szabályozó törvényt.
Kiemelte: olyan törvényre van szükség, amelyben számok, előrejutási lehetőség, egzisztenciális perspektíva és jövő van garanciális jelleggel. Ezt nem lehet egyik napról a másikra meglépni - fűzte hozzá azzal, hogy ha "nyolc évig tartott a züllés, akkor a felemelkedés és a dolgok rendbetétele is igényel egy kis időt".

Négy évnek azonban elégnek kell lenni ahhoz, hogy garanciális elemeket tartalmazó életpályamodellt alkossanak a rend őrei számára - vélekedett a kormányfő. E modell tartalmazná a lakáshoz jutást, a gyermekek taníttatását, azt, hogy ne kelljen második állást vállalniuk a rendőröknek, és azt is, hogy a korrupcióra való nemet mondás nem egzisztenciális, hanem erkölcsi kérdés - közölte Orbán Viktor, aki szerint a rendőri szakmának megbecsültnek kell lennie.

A kormányfő a beszédében azzal indokolta Pintér Sándor belügyminiszteri kinevezését, hogy ezzel is világossá tette, nincs idő soha ki nem próbált emberekre, módszerekre, továbbá felkészülésre, kísérletezésre, hanem szükség van a stabilitásra. Kiemelte: tapasztalt, sikeres és a rendőrök által is respektált miniszterre volt szükség. "Ki is fogok mellette tartani végig, amíg az önök teljesítménye egyébként indokolja ezt" - fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette: Pintér Sándor szabad kezet kapott, még azokat a személyi döntéseit is elfogadta, amelyeknél esetleg más megoldás is szóba kerülhetett volna.

Az embereknek jó példa kell


Mint mondta, az elmúlt években állandó átalakulás volt a rendőrségnél, más-más minisztériumhoz, más-más miniszter vezetése alá kerültek a rendőrök, ennek eredményeképpen képtelenek voltak teljesíteni. Hozzátette: szervezeti értelemben garantálni fogja az állandóságot, mert ehhez a munkához kiszámíthatóság, biztonság kell.
Az új rendőri vezetőktől a kormányfő a hivatástudat fontosságát hangsúlyozva azt kérte: mutassanak példát jogkövetésből, törvénytiszteletből.

A Nemzeti Együttműködés rendszeréről szólva Orbán Viktor azt mondta: a változások közül az egyik legfontosabb a rend és közbiztonság ügye, amelyben radikális, mélyreható változást akarnak. A közbiztonság romlásáért az elmúlt nyolc év politikáját tette felelőssé, azzal, hogy nincs ésszerű magyarázat a rendőrség létszámának drasztikus csökkentésére, a forráskivonásra és 2002 után a büntetőpolitika szigorának enyhítésére; a helyzetet csak súlyosbította, hogy a hatalmi elit azt gondolta, következmények nélkül lehet visszaélni a hatalommal és egyes bűnszervezetek pedig valósággal beépültek a magyar közigazgatásba.

Szintén az elmúlt nyolc évről szólva úgy vélekedett: az a közösségellenes formákat helyezte előnybe a normakövető magatartással szemben. Hangsúlyozta: a közösség érdekének mindig magasabbnak lennie, mint a magánérdeknek és a közösségi érdekeket a magánérdekkel szemben is be kell tartani és tartatni, ez a rend lényege.

"A kormány megy, a demokrácia marad."

A kormányfő szavai szerint ha nem fordítják vissza folyamatot, akkor a becsületes emberek baleknak fognak feltűnni a törvényt semmibe vevő emberek szemébe; ez visszafordíthatatlan erkölcsi leromlást jelent, amit semmiféle kormányzati erővel nem lehet megfékezni. Úgy vélekedett, hogy a "huszonnegyedik órában vagyunk" és rendőrségtől a becsületes emberek megsegítését kérte.

Elmondta még, hogy áprilisban a választópolgárok intelligens döntést hoztak, mert bár könnyen elcsábulhatott volna a többség az alkotmányos rend keretein kívülre, úgy döntöttek, hogy a kormány megy, a demokrácia marad; alkotmányos forradalmat hajtottak végre, ám elvárják, e keretek között biztonságos, mélyreható legyen a változás.
A kormányfő megígérte még, ősztől visszavesznek, hogy ősztől az "alkotmányos körültekintés és gondosság" szellemében lassulni fog a törvényhozás munkája.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását