2024. május 4. - Mónika, Flórián

Felszállt a füst: Baka András az új főbíró

Megválasztotta az Országgyűlés Baka Andrást a Legfelsőbb Bíróság elnökének hétfőn, a titkos szavazáson 309-en szavaztak igennel és 36-an nemmel, így a jelölt megkapta a szükséges kétharmados támogatást.
2009. június 22. hétfő 17:01 - HírExtra
A képviselők harmadszorra szavaztak Baka Andrásról, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bírájáról, akit Sólyom László köztársasági elnök először 2008 májusában, majd idén májusban, legutóbb pedig a múlt hétfői sikertelen szavazás után jelölte erre a posztra.

Letette ünnepélyes esküjét Baka András a parlamentben, miután az Országgyűlés hétfőn 309 igen és 36 nem szavazattal megválasztotta a Legfelsőbb Bíróság elnökének.

Az eskütétel előtt Bajnai Gordon miniszterelnök gratulált Baka Andrásnak, az eskütétel után pedig elsőként Szili Katalin házelnök fogott vele kezet. Őt Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője, Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke, Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke, Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter, valamint Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője követte.

A képviselők harmadszorra szavaztak Baka Andrásról, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bírájáról, akit Sólyom László köztársasági elnök először 2008 májusában, majd idén májusban, legutóbb pedig a múlt hétfői sikertelen szavazás után jelölt erre a posztra.

Baka András 1952. december 11-én született Budapesten. 1978-ban az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogi doktorátust. 1978-1990 között a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Állam- és Jogtudományi Intézetének tudományos kutatója, majd 1990-1998 között az Államigazgatási Főiskola főigazgatója volt.

Az emberi jogi, kisebbségi jogi kérdések kutatója, ebben a témakörben számos publikációja jelent meg. Az 1980-as évektől az Egyesült Államok több egyetemének vendégprofesszora volt. Többször meghívták előadóként Franciaországba, az NSZK-ba. 1988 óta az állam- és jogtudomány kandidátusa.

1988-1990 között a Tudományos Dolgozók Szakszervezetének (TUDOSZ), 1989-1990 között az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülésnek (ÉSZT) volt elnöke.
1988-ban az MTA Akadémiai Ifjúsági Díjával tüntették ki kiemelkedő tudományos eredményéért.

A rendszerváltás utáni első parlamenti ciklus elején, 1990-1991-ben az MDF országgyűlési képviselője, bár a pártba nem lépett be. Ez idő alatt a parlamentben titkára volt az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságnak, valamint az MDF-frakció emberi jogi munkacsoportját vezette.

1991-2007 között a strasbourgi székhelyű, az Európa Tanács által felállított Emberi Jogok Európai Bíróságának tagja volt.

1996 óta tagja a Budapesti Ügyvédi Kamarának.

2008. április 15. óta a Fővárosi Ítélőtábla elnöki bírája.

2008. április 30-án Sólyom László államfő őt jelölte a Legfelsőbb Bíróság elnökének, jelölését az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) nem támogatta, s az Országgyűlésben sem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados többséget. 2009. május 28-án az államfő ismét őt jelölte, de a június 15-i szavazáson sem kapta meg a szükséges voksokat.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

kató-néne
2009. június 22. 17:12
Nos,megválasztották a új főbírót.A vezérjúdások sorra (botox-juci,az adócsalók,kóka és a többi...)gratulációt mímelve-hazudva kézfogásra sorakoztak. Hányingerkeltő cirkusz volt,szegény Riska-tehennek elállt a kérődzője. :-D
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását