2024. május 2. - Zsigmond

Milliárdok a kormányzati negyedre

A Fidesz parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi, hogy kiderüljön: a meg nem valósuló kormányzati negyedre milyen körülmények között és mire költött el milliárdokat a kormány - mondta a párt szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten
2008. július 9. szerda 19:20 - Hírextra
A kormányszóvivő közölte: a kabinet még nem látta a negyedről készült jelentést, arról a Pénzügyminisztérium készít előterjesztést. Az MSZP frakcióvezető-helyettese azt mondta: látni szeretnék a Fidesz javaslatát, s utána döntenek arról, hogy támogatják-e.

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője ismertette, hogy a kormánynak június 30-ig kellett volna elszámolnia a kormányzati negyedre eddig elköltött tízmilliárd forinttal, ám a kabinet ezt eddig nem tette meg. Ezért a Fidesz elnökségének keddi döntése alapján parlamenti vizsgálóbizottság felállítását indítványozzák.

Emlékeztetett: amióta nyilvánosságra került a szocialista kormány terve, hogy 142 milliárd forintból kormányzati negyedet akar építeni - Szijjártó szavai szerint - a szociális válság idején, azóta komoly viták övezik az elképzelést.

Mint mondta, a Fidesz választ kíván kapni egyebek mellett arra, hogy kik, mikor és milyen indokok alapján döntöttek a kormányzati negyed felépítéséről és annek leállításáról. Arra is kíváncsiak, hogy mennyi pénzt költöttek el eddig a költségvetésből a negyed meg nem valósuló beruházására, valamint hogy ki és milyen eljárás alapján döntött a negyed építéséhez kapcsolódó szerződések megkötéséről, a létrejött testületek személyi összetételéről. Szeretnék tudni azt is, maradtak-e a későbbiekben teljesítendő kötelezettségek.

A politikus hangsúlyozta: bár a negyed építését leállították, a kormány mégis elköltött tízmilliárd forintot erre a célra. Mint az Országgyűlésnek benyújtott önálló képviselői indítványban olvasható, az előkészítésnél "jutott szerződés a kormányhoz közel álló bizalmi embereknek, egykori KISZ KB-soknak, volt Perfekt-igazgatónak, ráadásul a beruházás leállítása után 90 millió forinttal növelték a projektcég törzstőkéjét".

Szijjártó Péter utalt arra is, hogy sajtóhírek szerint a Kormányzati Negyed Koordinációs Iroda vezetői és munkatársai százezres, milliós jutalmakat kaptak néhány nappal a beruházás leállításának bejelentése előtt.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) kedden cáfolta azt az állítást, miszerint a Kormányzati Negyed Koordinációs Iroda vezetője és munkatársai tavaly karácsonykor jelentős jutalmat kaptak.
A vagyonkezelő az MTI-vel azt közölte, hogy a vagyontörvény rendelkezése értelmében a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) 2007. december 31-én megszűnt, a jogutód az MNV lett. A KVI megszűnésekor sok közalkalmazotti státuszú dolgozó nem vállalta a továbbfoglalkoztatást az MNV Zrt. állományában, amelynek következtében járandóságaikat kifizették.

Szijjártó Péter szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, a parlamenti döntést követően csaknem egy hónap szükséges ahhoz, hogy a kormányzati negyeddel kapcsolatos kérdéseket vizsgáló bizottság - mely öt kormánypárti és öt ellenzéki taggal állna fel - megkezdhesse a munkát. Megjegyezte: az ellenzéki oldalon a Fidesz kettő, a többi ellenzéki párt egy-egy képviselőt delegálna.

Mint mondta, javaslatuk szerint a bizottság megbízatása feladatának elvégzéséig tartana.
Kérdésre válaszolva a szóvivő közölte: ha szerdán a pénzügyminiszter közzé is teszi az elszámolást, a bizottság létrehozása akkor is indokolt, hiszen sok tisztázatlan kérdés van az ügyben.

Az Országgyűléshez benyújtott képviselői önálló indítványt Balsai István és Cser-Palkovics András jegyzi - derül ki a sajtónak kiosztott dokumentumból.

Budai Bernadett kormányszóvivő szerdán a kezdeményezéssel kapcsolatban azt mondta, hogy a vizsgálóbizottság felállítása parlamenti hatáskör. Hozzátette: amennyiben ebbe a vizsgálóbizottságba meghívják a kormány képviselőit, vagy a nemzeti vagyonkezelő képviselőit, ennek a meghívásnak eleget fognak tenni.

Kiemelte, a kormány még nem látta a negyedről készült jelentést, "így értelemszerűen véleménye sem lehet róla".

Budai Bernadett ismertetése szerint június 30-ig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő elkészítette jelentését, aznap be is nyújtotta a Pénzügyminisztériumnak. A szaktárca jelenleg vizsgálja azt és egy kormányelőterjesztést készít az anyagból.

Kérdésre válaszolva utalt arra, hogy a Pénzügyminisztérium közleményében a "hamarosan" szó szerepel azzal kapcsolatban, mikorra készül el ez az előterjesztés.

Az MSZP szeretné látni, hogy mi a Fidesz javaslata, és akkor tudják majd eldönteni, hogy támogatják-e azt, ha már pontosan látják, milyen módon és milyen témában kívánják felállítani a bizottságot - közölte Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezető-helyettese szerdai sajtótájékoztatóján.

Úgy vélte, ha ez a javaslat pártpolitikai célt szolgál, akkor nincs értelme felállítani a bizottságot.
A politikus megjegyezte: az MSZP frakció az a frakció, és az MSZP kormány az kormány, amely folyamatosan, mindig minden bizottság felállítását támogatta. Mesterházy Attila ugyanakkor emlékeztetett: ezzel szemben a Fidesz frakció az Orbán-kormány idején egyetlen bizottság felállítását sem támogatta.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását