2024. május 3. - Tímea, Irma

Találkoztak a Petőfi-utódok

Az 1948-49-es szabadságharc 160. évfordulója alkalmából Kecskeméten meghirdetett Petőfi Emlékév nyitórendezvényén a költő családjának még élő leszármazottjai találkoztak szombaton az alföldi városban.
2008. július 26. szombat 20:40 - Hírextra
A Petrovicsok és Hrúzok elnevezésű, első ízben megtartott rendezvényen nem vett részt a több mint ötven leszármazott mindegyike, többen csak képviseltették magukat.

Sárközy István, Kecskemét alpolgármestere megnyitóbeszédében emlékeztetett az Arany János által leírtakra, aki a magyar és az egyetemes világirodalom egyik legnagyobb alakjának nevezte Petőfi Sándort.

"Nincs jogunk kétségbe vonni ezt" - tette hozzá az alpolgármester.

Az alpolgármester bejelentette: az emlékév 2009-ben, Petőfi halálának 160. évfordulóján fejeződik be.

Székelyné Kőrösi Ilona történész, muzeológus, a költő és Kecskemét kapcsolatát bizonyító hiteles dokumentumokról tartott előadást. Elmondta, hogy Petőfi Kecskeméten, az evangélikusok által fenntartott iskolában tanulta meg a betűvetést 1828 és 1831 között.

A költő vándorszínészként tért hosszabb időre vissza a városba, amikor találkozott a ma is álló Ókollégium épületében a református jogakadémián tanuló Jókai Mórral.

A muzeológus emlékeztetett arra, hogy Kecskemét a "hírös" jelzőt is Petőfitől kapta, a Debrecenben írt, Hírös város az Alföldön Kecskemét című verse után.

Borzák Tibor újságíró, a találkozó létrejöttéről, az általa végzett levéltári kutatásokat ismertette.

Morvai Ferenc, a Megamorv-Petőfi Bizottság Egyesület elnöke beszámolt arról, hogy tovább folyik a Petőfi-kutatás, és a Petőfi leszármazottak segítségének köszönhetően hamarosan "hitelt érdemlően" be tudják fejezni azt.

A Petrovics leszármazottak nevében Bognár Józsefné Petőváry Zalánka szólt, aki még Petrovicsként lett anyakönyvezve, de a múlt század 30-as éveiben szüleinek magyarosítani kellett nevüket.

A tanár végzettségű hölgy beszámolt arról, hogy a leszármazottak között van Petőváry Zsolt, a nyolcvanas-kilencvenes évek egyik legnagyszerűbb magyar vízilabdázója, aki az OSC és a Vasas színeiben 220 válogatottságig jutott, valamint Berendi Pál, a Vasas egykori válogatott labdarúgója is.

Petőfi édesanyjának Hrúz Máriának a testvéri ágán is nagyszámú leszármazott él. Közülük az oldalágon rokoni kapcsolatban lévő Andrásfalvy Bertalan, akadémikus, néprajzkutató, az Antall-kormány kulturális minisztere mutatta be a családot és emlékezett meg Petőfiről.

A délelőtti program után a leszármazottak megtekintik a Kecskeméten található Petőfi-emlékhelyeket, megkoszorúzzák a költő emléktábláját, majd a Katona József-emlékházban megnézik a kutatás egyes fázisait megörökítő filmet és a közel tíz méter hosszú Petőfi-családfát.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását