2024. május 2. - Zsigmond

Egyfordulós, tisztán listás választási rendszer legyen

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) egyfordulós, tisztán listás, arányos választási rendszert javasol - mondta Boross Péter (MDF) volt miniszterelnök pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
2009. február 13. péntek 13:27 - Hírextra

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök február elsején jelentette be kisebb parlamentre vonatkozó javaslatát: a 199 parlamenti képviselőből 176-ot listán, egy fordulóban, megyénként választanának meg, 23-at pedig a mandátumot nem eredményező megyei szavazatok alapján.

Az MDF-es politikus szerint a kisebb parlament a választójog egész rendszerének csupán részletkérdése.

Boross Péter kijelentette: az MDF szerint nincs szükség megyénkénti listára, hanem egyetlen országos lista kell, amelyre mindenütt szavaznának. Az emberek nem személyekre szavaznak, hanem pártokra, ezért az lenne a jó, ha az ország egyetlen választókörzet lenne, és nem lennének megyei listák - hívta fel a figyelmet. Hozzátette: a jelenlegi választási rendszer 6-8 párt esetén még működik, a 2010-es választások után azonban négynél több párt várhatóan nem jut be a parlamentbe.

Boross Péter szerint a 2010-es választásokon a Fidesz valószínűleg kétharmados többséget fog szerezni az Országgyűlésben.

Mint mondta, a miniszterelnök által javasolt 199 parlamenti képviselő ideális számnak tűnik, de ehhez megfelelő választójogi törvény is kell, hogy életképes legyen a kisebb parlament. A politikus szólt az MDF javaslatáról, a kétkamarás parlamentről is. Hangsúlyozta: Magyarországon mindig kétkamarás parlament volt, a szocialista időszakot kivéve.

"A pártküzdelmektől szétszaggatott első kamara ellensúlyt igényel egy olyan második kamara létrehozásával, például hatvan fővel, ahol tudományos, kulturális, valamint egyházi testületek delegáltjai foglalnak helyet, hogy feloldják a szélsőségesen elfogult pártellentétekből adódó hátrányokat" - jelentette ki.

A volt miniszterelnök beszélt arról is, hogy a visszaélések elkerülésének megakadályozására el kell törölni az ajánlószelvényeket, vagy, mint mondta, azoknak a pártoknak, akik már két cikluson keresztül bejutottak a parlamentbe, ne kelljen ezeket gyűjteniük.

Boross Péter a sajtótájékoztatón a cigánysággal kapcsolatban kiemelte: 1992-ben 12 nemzeti kisebbséget regisztráltak Magyarországon, és a cigányságot is besorolták a nemzeti kisebbségek közé. Mint mondta, akkor kezdeményezte, hogy a cigányság ne legyen nemzeti kisebbség, mert ez ellentétes az integrációs törekvéssel.

A cigányságnak anyaországa, nyelve, kulturális értékrendje sincs, csak szokásai, és nem hasonlítanak például a magyarországi német kisebbségre - mondta. Kiemelte: a cigányságot integrálni akarjuk, míg más nemzeti kisebbségnél azt mondjuk, hogy őrizzék meg kultúrájukat, legyenek saját iskoláik. Ez az ellentmondás rajta ül a cigánykérdés kezelésén mind a mai napig - hangsúlyozta.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

PAPO
2009. február 13. 16:01
HA,HA,HA, MIT NEM AKAR EZ A SZÉLTYÚK, AKAR NÉGY ÉV POTYA PÉNZT??? AHHOZ TAGSÁG IS KELLENE DE NEKIK NINCS,
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását