2024. április 29. - Péter

Már a Fidesz sem hisz a kormánybuktatásban?

Elképzelhető, de nem törvényszerű, hogy a népszavazás nyomán kormányválság alakuljon ki - mondta Navracsics Tibor, aki az MTI-nek adott interjújában arról is beszélt, hogy a Fidesznek nagyon keményen kell dolgoznia, hogy sikerre vigye a népszavazást.
2008. február 7. csütörtök 10:39 - Hírextra
A frakcióvezető úgy vélte, a választók nem csak a konkrét három kérdés - a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj - lehetséges megoldásait mérlegelik, hanem arról is gondolkodnak, hogy mennyire elégedettek a mai magyar közállapotokkal. "Akik elmennek szavazni (...) azok véleményt fognak mondani az idestova hatéves szocialista-szabad demokrata kormányzásról is, amely ezt a helyzetet előidézte" - fogalmazott a politikus, aki szerint végül a népszavazás következményein múlik majd, hogy mennyire csak a három kérdésről szól a referendum.

Navracsics Tibor a következményekről szólva hangsúlyozta: elképzelhetőnek, de nem törvényszerűnek tartja, hogy a népszavazás nyomán kormányválság alakuljon ki. Mint mondta, a politikában elképzelhető, hogy egy súlyos belpolitikai vereség, akár a kormányoldalon, akár magában a kormányban olyan folyamatokat indít el, amelyek személyi változásokhoz is vezetnek. Emlékeztetett arra, hogy 2004 januárjában egy interjúban elképzelhetőnek nevezte, hogy az EP választások eredményeként kormányválság alakuljon ki, és akkor ezt a szocialisták képtelenségnek tartották, majd a választás után Medgyessy Péternek mégis mennie kellett.
A fideszes politikus szerint egy érvényes és eredményes népszavazás után a kormánynak alkotmányos kötelezettsége, hogy a megfelelő formában módosítsa a jogszabályokat, és a Fidesz álláspontja szerint van egy politikai kötelezettsége is, ami a politikai felelősség érvényesítését jelenti.

Szerinte a sikeres népszavazás felgyorsíthatja azokat a folyamatokat, amelyek már elindultak az MSZP belül, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a szocialisták a politikai felelősséget mint kategóriát nem nagyon ismerik, "csak mostanában ismerkednek vele".
Az európai demokráciákban már az őszödi beszédnek is személyi következményekkel kellett volna járnia - figyelmeztetett Navracsics Tibor, aki szerint Európában nincs olyan miniszterelnök, aki ilyen beszéd után hivatalban maradhatott volna, nem azért, mert az ellenzék megbuktatta volna, hanem mert ő maga a lelkiismeretével úgy számolt volna el, hogy lemond.
A Fidesz frakcióvezetője szerint nincs eleve sikerre ítélve a március 9-ei népszavazás, "mindent el lehet veszteni", ezért a Fidesznek nagyon keményen kell dolgoznia, hogy sikeres legyen a referendum. Hozzátette: nehéz dolguk lesz, mert a kormány nem sajnálja a milliókat a propagandára, a Fidesznek viszont arról kell meggyőzni az embereket, hogy győzzék le a saját apátiájukat és menjenek el szavazni.

Arra a kérdésre, hogy mi lesz alacsony részvétel esetén, Navracsics Tibor azt mondta: bizakodik, mert a mostani közvélemény-kutatási adatok is azt mutatják, hogy "ott vagyunk az érvényesség küszöbén".

Arra a kérdésre, hogy sajtóhírek szerint Horváth János, a Fidesz-frakció tagja egy amerikai konferencián a tandíj mellett érvelt, Navracsics Tibor azt mondta: ez is mutatja, hogy a Fidesz sokkal szélesebb szövetség, mint bármelyik a parlamenti pártok között. Hozzátette azonban, hogy szerinte Horváth János valószínűleg a tandíj amerikai rendszere mellett érvelt, ahol meglehetősen széles ösztöndíjrendszer is működik, amely sok esetben a szegényebbek számára is lehetővé teszi a tanulást.

Ma Magyarországon egyértelműen a lehetőségek bezárását jelenti a tandíj sok gyerek számára - mondta.

A frakcióvezetőt a jövő heti parlamenti kezdet előtt arról is kérdezte az MTI, hogyan készülnek a február 11-ei első ülésnapra. Mint mondta, az egészségbiztosítási törvény második körös vitáját is arra akarják használni, hogy elmondják szakmai kifogásaikat, míg a törvényt megerősítő népszavazási kezdeményezés vitájában a referendum indokait akarják elmondani.
A frakcióvezető szerint a parlamentben is kiemelt téma lesz a népszavazás a kampány során, és ezt természetesnek is tartja, hiszen az első félév talán legfontosabb politikai ügyei a referendum kérdései lesznek. Úgy vélte, hogy az első félév vitáiban az egészségügy köré csoportosuló problémák lesznek hangsúlyosak, illetve, ha a kormány az adójogszabályoknál javaslatokat tesz, akkor könnyen lehet, hogy ez lesz a másik gócpontja a parlamenti ülésszaknak.
Navracsics Tibor ugyanakkor hangsúlyozta: bízik abban, hogy a fő kérdésekben élesen összecsapó vélemények mellett más témáknál elérhető lesz az ötpárti egyetértés. Példaként említette, hogy tavaly sikerült ötpárti egyetértést elérni a rendőrség-határőrség integrációja ügyében, miközben a rendőrség belpolitikai szerepe élénk viták középpontjában volt.
Navracsics Tibor az évértékelők kapcsán azt mondta: szerinte Gyurcsány Ferenc számára van jelentősége, hogy Orbán Viktor február 13-i országértékelője után, a február 18-ai parlamenti ülésen mond évindítót, mert "nem mer" a Fidesz elnöke előtt beszélni. "Gyurcsány Ferenc többször bebizonyította már, hogy egy gyáva ember", most is zárt körben mondta el először a beszédét az őszödi beszédhez kísértetiesen hasonló módon, csak nem Őszödön, hanem Budapesten a frakciótagoknak, zárt ajtók mögött - fogalmazott.

A Fidesz frakcióvezetője megerősítette, hogy a korábbiakhoz hasonlóan a Fidesz és a KDNP képviselői most is kivonulnak majd a miniszterelnök beszédénél az ülésteremből, így Semjén Zsolttal, a KDNP elnök-frakcióvezetőjével ketten maradnak bent, hogy reagáljanak.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását