2024. április 30. - Katalin, Kitti

Szabó Máté kérése a főügyészhez

Szabó Máté ombudsman arra kérte a legfőbb ügyészt, hogy az ügyészi tevékenység irányítása során fordítson kiemelt figyelmet a feloszlással megszűnő vagy megszüntetett egyesületek vagyonával kapcsolatos visszaélések megelőzésére.
2010. február 11. csütörtök 17:56 - HírExtra
Az ombudsman "az alapszabály-ellenesen működő, közhasznúsági jelentéssel nem rendelkező civil szervezetekkel szembeni hatékony törvényességi felügyeleti munka körülményeinek biztosítására" is kérte Kovács Tamás legfőbb ügyészt - olvasható az Országgyűlési Biztos Hivatala által az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben.

Szabó Máté egy, a hivatalához érkezett panaszbeadvány alapján indított átfogó vizsgálatot a társadalmi szervezetek működését biztosító jogszabályok gyakorlati alkalmazhatóságának kérdéseivel, különösen a civil szervezetek működésének törvényességi problémáival kapcsolatban.

Az ombudsman tájékoztatást kért a legfőbb ügyésztől arról, megfelelőnek tartja-e az egyesülési jogról szóló törvény ügyészségi törvényességi felügyeletre vonatkozó jelenlegi rendelkezéseit, az ügyészség törvényi felhatalmazásának kereteit.

Kovács Tamás válaszában egyebek mellett azt írta: nem javasolja az adminisztratív szabályok szigorítását, ellenben feltétlenül szükségesnek tartja a feloszlással megszűnő, vagy megszüntetett egyesületek vagyonának állami tulajdonba kerülésére, illetve a vagyon felhasználásának nyilvánosságra hozatalára vonatkozó rendelkezések pontosítását.

A legfőbb ügyész utalt arra, hogy a jogalkalmazói gyakorlat e körben nem egységes.
Közölte továbbá, hogy 2009 első félévében a Legfőbb Ügyészség vizsgálati terve alapján a szakszervezetek alapszabályainak és működésük törvényességét vizsgálták. Az elemzés az összes nyilvántartásba vett és működő szakszervezet harmada, 464 szervezet vizsgálatára terjedt ki. A tapasztalt törvénysértések, mulasztások és hiányosságok miatt a szervezetek vezetőihez 599 intézkedést nyújtottak be, ezek között például 52 óvást, 327 felszólalást, 3 figyelmeztetést és egy adóhatósági vizsgálatot kezdeményeztek.

A tájékoztatás szerint a közhasznú szervezetek működési törvényességének vizsgálatára az ügyészségek ugyancsak különös gondot fordítanak. A Legfőbb Ügyészség legutóbb 2003-ban ellenőrizte a kiemelkedően közhasznú szervezetek (alapítványok, egyesületek) működésének törvényességét.

Ebben a körben a főügyészségek – a területi ügyészségek bevonásával - 438 alapítvány és közalapítvány, továbbá 209 társadalmi szervezet, összesen 647 kiemelkedően közhasznú szervezet működésének törvényességét vizsgálták meg.

A vizsgálatok alapján az ügyészségek az észlelt törvénysértések és mulasztások miatt összesen 596 intézkedést tettek: a szervezetek vezetőihez 47 óvást, 339 felszólalást, 3 figyelmeztetést, 146 jelzést nyújtottak be, alapítványok alapítóit 44 esetben tájékoztatták az alapítói jogkörbe tartozó döntések meghozatalának szükségességéről, a bíróságokhoz 16 keresetet, illetve átsorolás vagy törlés iránti indítványt nyújtottak be, egy esetben pedig büntetőeljárást kezdeményeztek.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását