2024. május 10. - Ármin, Pálma

Kimeríthetetlenek a logikai játékok

A népszerű logikai játékok szinte végtelenül sok variációt kínálnak a játszóknak. Egy kanadai kutató mégis arra vállalkozott: megkísérli a változatok számának felmérését, ám tizennyolc évnyi munkával is csak a dámajáték egymástól különböző, lehetséges ját
2008. február 13. szerda 09:52 - Hírextra

Évszázadokkal korábban élt elődeink találmányai közé tartoznak a különféle táblajátékok, mint a sakk, a dáma, malom, a go meg a kártyajátékok is. Nem kell sokáig sakkozni ahhoz, hogy világossá váljon: gyakorlatilag szinte végtelen a játszmák alakulásának, variánsainak a száma, annak ékes bizonyságaként, hogy a sokezer éve élt népi inventorok (feltalálók) képesek voltak ugyancsak fogós játékok kieszelésére.

Élve korunk számítástechnikai lehetőségeivel, a kanadai Albertában élő Jonathan Schaeffer elhatározta, hogy megállapítja: az egyes táblajátékoknak hányféle variánsa létezik.

Elsőként - 1990-ben - a legegyszerűbbnek vélt dámajáték variációit kezdte számítógépen vizsgálni. Tizennyolc évi fáradhatatlan kutakodás után megállapította és Dáma megoldva (Checkers solved) című írásában közkinccsé is tette, hogy a játékosok mintegy 500 trillió (azaz egy 5-ös számjegy és utána 20 nulla) módon alakíthatják a dáma tábláján a korongok csatáját. A sokkal bonyolultabb sakkjátékban az egymástól különböző partik lehetőségét pontosan meg meg sem tudta állapítani, szerinte csak a tízes után írt, legalább 48 darab nullával lesz majd kifejezhető, ám a pontos eredmény kiszámításához még több évtizednyi munkára és a maiaknál sokkal gyorsabb számítógépekre lenne szükség.

A régi kínaiak által feltalált, ma ismét divatba hozott go táblajáték lehetőségeinek megfejtési időpontjára még csak elképzelése sincs, de azt valószínűsíti, hogy a variációk száma a tízes után írt legalább száz nullával lesz csak megadható. A szám pontos meghatározására a mai számítástechnika képessége úgyszintén kevés, s jóslása szerint egy ideig az is marad, noha figyelembe vette a komputervilág hihetetlen ritmusú fejlődését.

Az ostábla (trikk-trakk, backgammon) viszont az egyszerűbbek közé tartozik, ezért Schaeffer szerint tíz év múlva már megismerhető lesz a variánsainak a száma, amit tíz a századikonra (a tízes után száz nulla) saccol.

A kártyajátékok közül csak a póker Texas hold'em (tartom) változatát vizsgálta. Habár végeredményre nem jutott, feltételezi, hogy a variánsokat csak arra az esetre lehet majd meghatározni, amikor mindössze ketten játszanak. A asztalt körbeülő sok játékosos party-póker esetének variációit egyelőre kiszámíthatatlannak tartja.

Természetesen a felmérhetetlen lehetőségek nem zárják ki, hogy egy-egy partit teljesen azonos módon játsszanak és fejezzenek be különböző játékosok. Ennek legkézenfekvőbb bizonyítéka a sakk irodalma, amelyben bőségesen találunk ilyen példákat, azt is jelezve, hogy ha a feltalálók fantáziája szinte végtelennek is tűnik, a játékosoké korántsem az, ellenkezőleg: nagyon is véges.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását