2024. április 28. - Valéria

Hangot választhatnak a könyvhöz

Nemcsak megszólalnak a könyvek, hanem a szereplőknek megfelelő hangkaraktert is választhatnak a felhasználók - elsősorban látássérültek - kedvenc olvasmányukhoz a DEX-program alkalmazásával. Az internetről akár egy MP3-as hordozható lejátszóra is letölthe
2007. november 9. péntek 10:12 - Hírextra

Egy ideig úgy tűnt, hogy az informatika, amely óriási mértékben segíti az emberi kommunikációt, még megközelíthetetlenebbé, elszakítottá, elszigetelté teszi a látássérült embereket. Hogy ez mégsem így történt, abban sokan és sokféle szerepet vállaltak. Egymás után alkották meg a számítógépes kutatók azokat a segédeszközöket, amelyek révén mind a vakok, mind a gyengénlátók sikerrel léphetnek be a számítógép-használók széles táborába.

A mintegy hat éve működő "Informatika a látássérültekért" Alapítvány folyamatosan honosítja, adományozza és forgalmazza a vakok számára kifejlesztett JAWS for Windows képernyőolvasó és a gyengénlátók igényeit kielégítő MAGic for Windows képernyő-nagyító szoftvert, segítséget nyújtva a tanulásban, a munkában és a mindennapi életben. Támogatóik és pályázatok révén eddig több mint 600 szoftvert, közel 300 számítógépet és 430 digitális diktafont adományoztak, több mint ezer látássérült embernek. Idén segítségükkel különböző speciális hardver elemek is elérhetők, valamint 8 látássérült fiatal németországi számítógépes táboroztatását vállalták.

Október közepétől, a Fehér bot nemzetközi napja alkalmából a világon elsőként próbálhatták ki Budapesten a vakok és gyengénlátók azt a kifejezetten számukra megalkotott új magyar szoftvert, amely felolvassa az elektronikus írott szöveget, sőt szerkeszteni, rögzíteni is képes azt, és a hangzást befolyásolni. Így az adott mű hordozható lejátszókon vagy számítógépeken is meghallgatható. A dramatizált elektronikus könyvszerkesztő és hangoskönyv konvertáló programot az "Informatika a látássérültekért" Alapítvány a T-Online anyagi támogatásával fejlesztette ki.

A kilenc hónap alatt elkészült Dramatizált Elektronikus Könyvszerkesztő (DEX) nemcsak a rendszeres számítógép-felhasználó látássérültek számára jelent könnyebbséget, hanem azoknak az érintetteknek is, akik eddig a számítógépes ismeretek hiányában csak a hangos könyvek útján tudták információikat bővíteni. A meghallgatás élményét javítja, hogy a felhasználó megváltoztathatja a hangkaraktert, a hangerőt, a beszédsebességet, választhat a két-két férfi és női hang alkalmazása között, mondhatni szereposztást készíthet. Az újdonság együttműködik a látássérültek által eddig használt programokkal és tartalmazza a Budapesti Műszaki Egyetem Távközlési és Médiainformatikai Tanszékén kidolgozott beszédszintetizátor erre a célra kifejlesztett verzióját.

Dr. Olaszi Gábor, a Műszaki Egyetem Távközlési és Médiainformatikai tanszékének képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy mindig fontosnak tartották a vakok és látássérültek informatikai eszközökkel történő segítését. Harmincéves kutatómunka eredményeképpen alkot hangot betűsorozatból az a szoftver, amelyre épül a DEX.

Szuhaj Mihály, az "Informatika a látássérültekért" alapítvány elnöke elmondta, tanulmány mérte fel a széleskörű érdeklődést. A Magyarországon élő mintegy 13 ezer vak és jóval több gyengénlátó életminőségét könnyíti meg a program, amelyet az érintettek ingyen vehetnek igénybe, s az igéretek szerint hamarosan az Origo honlapján is elérhető lesz. Egyetlen feltétellel: kereskedelmi célra nem használható. A digitális esélyteremtő lehetőséghez eddig a T-Online 7 millió forinttal járult hozzá, erre fordítva a partnerei karácsonyi ajándékára szánt összeget, és a továbbfejlesztéshez is segítséget kíván nyújtani.

Szatmári Péter, a projekt vezetője, az alapítvány munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy az újdonság egyszerű, könnyen megjegyezhető utasításokat tartalmaz, bárki képes lehet például igen rövid idő alatt akár egy könyvet is dramatizálni, vagyis több hangon megszólaltatni. A szoftvernek köszönhetően szoftvernek például utazás közben is lehet majd - akár egyszerű MP3 lejátszó segítségével - tanulni, nyelvet gyakorolni.

Az alapítvány tervezi a látássérültek részére dramatizálási verseny kiírását. Fontos, hogy közkinccsé váljanak az elkészült művek. Elképzelésük szerint ebből internetes bázist alakítanak ki, és a hangos könyvtár is gazdagodhat a feldolgozásokkal.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását