2024. május 2. - Zsigmond

Tényleg nincs alku a Fidesz és az MSZP között?

Az Audiovizuális Média Kormánybiztosság hétfőn cáfolta azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a kancellária és a legnagyobb ellenzéki párt szakértői médiaszabályozási kérdésekben megegyeztek volna. A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének
2007. október 8. hétfő 19:59 - Hírextra

A Miniszterelnöki Hivatal keretében létrehozott Audiovizuális Médiapolitikáért Felelős Kormánybiztosság (AMK) közleménye szerint: "teljességgel megalapozatlanok azok az internetes hírportálokon ma megjelent híresztelések, amelyek szerint a Miniszterelnöki Hivatal és a Fidesz-Magyar Polgári Párt szakértői közötti bármiféle külön megegyezésre került volna sor a médiaszabályozás kérdésében. A médiareformmal kapcsolatos kérdések tekintetében jelenleg nyilvános társadalmi vita folyik, és valamennyi parlamenti párt részvételével az ötpárti egyeztetések is megkezdődtek"

A kormánybiztosság közleménye emlékeztet arra, hogy a digitális átállásról szóló törvény megalkotását is megelőzte egy stratégia kidolgozása, s ezt kívánják az új audiovizuális médiaszabályozás esetében is elérni. Mint írják, "a stratégiai megalapozás érdekében" készült el a nyár folyamán a Nemzeti Audiovizuális Médiastratégia (NAMS) szakmai vitaanyaga, amely a legfontosabb kérdések többségében (így a felügyelet, közszolgálat témakörében is) több szabályozási alternatívát is megjelenít.

A tájékoztatás szerint a közelmúltban lejárt határidőig beérkezett álláspontok elemzését követően az AMK véglegesíti a NAMS-ot, és várhatóan a kormány elé terjeszti. E végleges stratégia jelöli ki az új médiaszabályozás kereteit.

"Mivel a médiaszabályozásban a legfontosabb kérdések elfogadása az Alkotmány szerint kétharmados parlamenti többséget igényel, ezért a nyilvános vitával egyidejűleg megkezdődtek az ötpárti tárgyalások. E tárgyalásokon minden frakció egy szakpolitikussal és egy szakértővel képviselteti magát. Az ötpárti egyeztetéseket Sarkady Ildikó kormánybiztos koordinálja" - zárul az AMK közleménye.

"Nem létezik Sarkady-Szalai-paktum, még azt sem mondanám, hogy a Fidesz és az MSZP közt külön tárgyalások folynának a közmédiumok és a médiahatóság átalakításáról" - nyilatkozta a Fidesz médiapolitikusa, Szalai Annamária a hétfői Népszabadságban.

Az viszont igaz, hogy az ötpárti tárgyalás elkezdődött, s "itt volna az alkalom arra, hogy a közszolgálati intézmények sorsát rendezzük" - mondta Szalai Annamária a lapnak. A politikus azt is cáfolta, hogy különalkut kötött volna médiaügyekben "Gyurcsány környezete és a Fidesz" - amint azt a Hírszerző internetes hírportál több névtelen forrásra hivatkozva közölte.

A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének SZDSZ-delegáltjai a távirati irodához hétfőn eljuttatott közleményben viszont azt kifogásolták, hogy Szalai Annamária "egy háttéralku eredményeként az ORTT helyén létrejövő médiahatóság vezető tisztségviselője lenne".

"Szalai Annamária 1999 és 2002 között a Fidesz médiapolitikusaként védelmezte a csonka médiakuratóriumok rendszerét" - írja Kozák Márton és Rajk László, elfogadhatatlannak nevezve, hogy egy, "ebben a médiatörvényt és a polgári demokratikus alapelveket sárba tipró ügyben frontharcos szerepet vállalt ember vezető szerephez jusson az új médiahatóság munkájában".

Megfogalmazásuk szerint "az efféle gondolatkísérlettel játszók" az átalakítás értelmét kérdőjelezik meg.

A Hírszerző szerint Sarkady Ildikó, akit nemrég a miniszterelnök az audiovizuális politikáért felelős kormánybiztossá nevezett ki, az audiovizuális átállásról szóló ötpárti megállapodás sikere nyomán folyamatosan egyeztet Szalai Annamáriával "az új médiaszabályozásról". A kormány és a Fidesz szakértői között egyetértés született - írta a Hírszerző egy tervezetre hivatkozva, ami a közszolgálati médiumok összevonásáról és az Országos Rádió- és Televízió Testület (ORTT) helyén létrejövő - az ORTT és a Nemzeti Hírközlési Hatóság összevonásával kialakuló - új médiahatóság felállításáról szól.

A Hírszerző által ismertetett állítólagos "tervezet" szerint a Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a Duna TV, a médiumok közalapítványai és az intézményeket működtető zrt.-k jogutód nélkül megszűnnének, "vagyonuk, kötelezettségeik, adósságaik, minden visszaszáll az Országgyűlésre", amely létrehozza a Magyar Közmédia Zrt.-t (MKM Zrt.). Az új társaság "vagyonát a megszűnt zrt.-k vagyonából biztosítja, a megszűnéskor fennálló tartozásokat a Nemzeti Vagyonkezelő tárgyalásos úton rendezi".

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását