2024. május 2. - Zsigmond

Már sikkasztás miatt is nyomoznak

Már nemcsak adócsalás, hanem sikkasztás miatt is eljárás folyik a ScienNet nevű, Washingtonban bejegyzett cég magyarországi tevékenysége miatt - tudatta a VPOP kedden az MTI-vel.
2010. március 23. kedd 19:36 - HírExtra
A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) 2009. november 20-án rendelt el nyomozást a ScienNet törzsvásárlói rendszerrel kapcsolatosan. Az egész ország területére kiterjedt, szervezett akciót követően a nyomozó hatóság gyanúsítottként hallgatta ki a társaság képviselőjét, különösen nagy mértékű adóhiányt okozó adócsalás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt, majd a bíróság november 27-én előzetes letartóztatásba helyezte.

Leinemann Zsolt, az előzetes letartóztatásban lévő társasági képviselő Debrecen 2. számú választási körzetében indult független jelöltként az áprilisi parlamenti választáson.

Futó Barnabás, a gyanúsított védőügyvédje múlt szombaton az MTI-nek azt mondta: a nyilvántartásba vétellel a jelölt mentelmi joga megnyílt, így föl kell függeszteni a büntetőeljárást ellene, és ki kell őt engedni az előzetesből.

Az ügy előzménye, hogy a vállalkozás Magyarországon egy speciális törzsvásárlói rendszert működtetett úgy, hogy adóbevallási és adófizetési kötelezettségének sehol, így Magyarországon sem tett eleget. A vállalkozás bevételei kizárólag a magyar termékpartnerektől és a belépő tagoktól származtak.

Sipos Jenő, a VPOP szóvivője az MTI-nek küldött keddi közleményében felidézte: a nagy mennyiségű adatok feldolgozása során megállapították, hogy a vizsgált időszakban a ScienNet LLC Magyarországon vezetett bankszámláiról összesen 3,6 milliárd forintot utaltak át a törzsvásárló magánszemélyeknek úgy, hogy ebből az összegből az első 112 embernek hárommillió forint feletti összegeket utaltak át közel 2,1 milliárd forintot.

A nyomozás adatai szerint az első 112 magánszemély közül az egy személy részére kifizetett legnagyobb összeg több részletben 227 millió forint, míg a legkisebb összeg 3 millió forint volt 2008-2009-ben.

Az összegek átutalására úgy került sor, hogy ezen időszakban a tényleges vásárlásokból, illetve szolgáltatásokból az ScienNet részére a termékpartnerektől származó jutalék összege nem érte el 300 millió forintot, és a kiutalások fedezetét döntően a belépők által fizetett foglalók fedezték.

Sipos Jenő tájékoztatása szerint mindezek alapján a Fővárosi Főügyészség 2010 februárjában a VPOP Központi Bűnüldözési Parancsnokságát kijelölte a hatáskörén kívül eső sikkasztás bűntett nyomozására is.

A szóvivő közlése szerint gyanú merült fel arra is, hogy a ScienNet LLC által ezen időszak alatt az úgynevezett franchise-díjak okán a törzsvásárlói rendszer hátterében álló offshore cégek részére kifizetett közel 266 millió forint kiutalása mögött nem állt valódi franchise rendszer.

A feltárt adatok alapján a nyomozó hatóság már nemcsak adócsalás, hanem sikkasztás miatt is nyomoz, és megkezdte a bűncselekmények elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személyek beazonosítását büntetőjogi felelősségre vonásuk érdekében.

Korábban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) is vizsgálta a vállalkozást, de mivel sem a klub, sem az azt működtető gazdasági társaságok tevékenységei nem tartoznak a PSZÁF felügyelete alá, a felügyelet a vizsgálatban feltárt kockázatok nyomán más hatóságok eljárását kezdeményezte.

A ScienNet rendszer lényege az volt, hogy aki törzsvásárlóvá válik, vagyis regisztrál a ScienNet weboldalán, az kedvezményes áron vásárolhat a ScienNet termékpartnereinél. A törzsvásárlói közösséget működtető on-line rendszer három évvel ezelőtt indult el Magyarországon, amelyhez azóta 440 ezer vásárló és több mint 11 ezer cég csatlakozott.

A nyomozás adatai szerint a bonyolult, sokak számára nehezen átlátható speciális törzsvásárlói közvetítéssel foglalkozó vállalkozás tevékenységét kizárólag Magyarországon fejtette ki, egy erre a célra Magyarországon bejegyzett, azonos tulajdonosi körrel rendelkező vállalkozást felhasználva.

Az LLC adófizetési kötelezettségének a bejegyzés szerinti országban sem tett eleget, adószámmal nem rendelkezik. Az előzetes adószakértői vélemény adatai alapján a cégnek 2008-ban több adónemben összesen közel 960 millió forint adót kellett volna bevallania és megfizetnie a magyar költségvetésnek.

Tavaly november 25-én, az LLC ügyvezetőjének elfogásával egy időben az ország egész területére kiterjedő akciót hajtottak végre a vámosok. Mintegy 200 vámnyomozó és a Merkur bevetési egység közreműködésével több mint 40 helyszínre szállt ki. A Magyarországon található szervert és a cég valamennyi számláját lefoglalták, összesen 1,6 milliárd forintot.

Fröhlich Zsolt, a VPOP Központi Bűnüldözési Parancsnokságának parancsnokhelyettese tavaly november végi sajttájékoztatóján a cégtől lefoglalt 1,6 milliárd forintra utalva azt mondta: ha nem merül fel piramisjáték szervezése, sikkasztás vagy csalás bűncselekménye ezzel a pénzzel összefüggésben, akkor az a cégnek visszajár. Viszont ha megállapítják a bűncselekményeket, akkor a "megtévesztett" embereknek kártérítést kell fizetni.

A törzsvásárlói közösség és a vámosok által adócsalás miatt indított eljárás gyanúsítottjának védői szerint nem történt bűncselekmény, és mint azt január elejei sajtótájékoztatójukon bizonygatták, az ügy rövid időn belül tisztázódhat és a hálózat újra működhet.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

Rády László
2010. március 23. 22:44
Nagyon feltűnő és bűzlik ez a lejárató kampány! Nem bírja az erkölcsi veszteséget elviselni a nyomozó hatóság, aki mindez idáig érdemben semmit sem tudott felhozni az állításai igazolására. 4 hónapja csak nyomozati szakaszban van az ügy,amíg ellehetetlenítik a 440000 ember számára a rendszer működtetését.
Most már szánalmas,hogy sikkasztással próbálkozik a hatóság,mivel az adócsalást megcáfolta a független adószakértői vélemény,szemben a VPOP alkalmazásában lévő "szakértő" véleményével amiben azt írták: "Túlzás lenne azt állítani, hogy ismerjük a Rendszert, inkább hiszünk a bűncselekményben, mint értjük.” (ez aztán a tényeken alapuló "szakértelem") A Hit definíciója pedig: A nem látott dolgokról való meggyőződés,a reménylet dolgok valósága.
A mai napig nem tudtak egy épkézláb vádemelési javaslatot beterjeszteni az ügyészségnek a tisztelt VPOP-sok.Ami azt jelenti,hogy "nyomozati szakaszban" van az ügy.Amennyire emlékeznétek a Colombo filmsorozatra: a "nyomozati szakasz" esetében a felügyelő csak kerülgette az elkövetőt.De addig is szabadlábon mászkált a gyanújába keveredett ember.Mikor összegyűjtötte a kellő megalapozottságot tanúsító bizonyítékokat; csak akkor tartóztatta le az elkövetőt a bizonyítékaival érvelve.
Magyarországon úgy látszik ez fordítva működik:valaki "farkast kiált" és máris lecsukják,mondván :"majd csak találunk valami vádat ellene".Akárcsak a régi feljelentős korszakban.Addig megtörik lelkileg,vagy testileg,azután még azt is bevallja amit nem is követett el.
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Bűnügy témában
Ön mivel büntetné a halált okozó ittas vezetést?
Azzal amit okoz: halállal
Életfogytiglan
Tíz lév letöltendő
Néhány év elég
Jogosítvány örökös elvétele
Nem büntetném
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását