2024. május 27. - Hella

Kortárs Drámafesztivál

Magyar és nemzetközi színházi produkciókkal, felolvasószínházi estékkel és számos kísérőprogrammal várja a hazai és a nemzetközi közönséget november 20. és 28. között Budapesten a VIII. Kortárs Drámafesztivál - mondták el a programsorozat szervezői szerdai sajtótájékoztatójukon a Merlin Színházban.
2009. november 5. csütörtök 07:22 - HírExtra
Mint a rendezvény fővédnöke, Bogyay Katalin UNESCO nagykövet hangsúlyozta, a Kortárs Drámafesztivál fontos feladata ezúttal is az, hogy hírt vigyen a világba a magyar produkciókról, egyben teret adjon a dialógusnak a meghívott külföldi alkotók, színházi szakemberek révén.

Szilágyi Mária fesztiváligazgató szintén a nemzetközi kapcsolatok jelentőségét hangsúlyozta, hiszen a magyar színház - részben nyelvi okokból - "meglehetősen elszigetelt" - fogalmazott.

A magyar szemleprogramot ezért úgy igyekeztek összeállítani, hogy az bemutassa a kortárs hazai színjátszás legfontosabb újításait és értékeit, ugyanakkor olyan előadások kiválasztására törekedtek, amelyeknek a külföldi néző számára is van mondanivalójuk. Feliratozás, szinkrontolmács segítségével valamennyi magyar produkció angolul is követhető lesz - tette hozzá Szilágyi Mária.

A nemzetközi programba idén nem egyetlen vendégországból, hanem különböző régiókból érkeznek előadások. A szervezők elmondása szerint különleges élménynek ígérkezik "az európai színjátszás Rolling Stones-a", a Compagnia Pippo Delbono produkciója: Ez az ordas sötétség című előadásában az olasz társulat performatív látványszínházi elemekkel operálva, erős és intenzív képekkel mutatja be a halálba vezető mágikus utazást, a közönségben is számos kérdést generálva.

A magyar Krétakörrel rokonítható észt Teater No99 Tamás bátya kunyhója című produkciójában sajátos adaptációs technikákkal és jelmezekkel eleveníti fel a régi amerikai komédiák feketéket kifigurázó sztereotípiáit, míg a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Rona Zulj fiatal horvát drámaíró Nevet a nap című darabját hozza el Budapestre.
Közös magyar-román produkció a marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a bukaresti dramAcum 20/20 című előadása. A Gianina Carbunariu által rendezett darab az 1990. márciusi marosvásárhelyi pogromot eleveníti fel több szemszögből színházi eszközökkel. A helyiekben fájdalmas emlékként élő események közös feldolgozása máig elmaradt, ezért Marosvásárhelyen a társulat minden előadás után beszélgetésre invitálja a közönséget.

A szemleprogramba a szervezők a tavalyi évadban és az idén ősszel bemutatott magyar előadások közül válogattak ki hét produkciót: a Párhuzamos óra (Pintér Béla és Társulata), a Találkozás (Bárka Színház, Gergye Krisztián Társulata), a Szörprájzparti (HOPPart Társulat), a Gézagyerek (Szabadkai Népszínház), a Lorenzaccio és a Tojáséj (Maladype Színház), valamint a Fédra Fitness (KoMa Társulat, ALKA.T) című előadásokat.

A Kortárs Drámafesztivál a Visitor's Programme keretében 25 ír, német, lengyel, örmény, iráni, dél-koreai, egyesült államokbeli és kanadai színházi szakembert lát vendégül; számukra a rendezvény ideje alatt Budapesten játszott előadásokból "ajánlott programot" is összeállítottak a szervezők.

A fesztivál fontos része a felolvasószínházi sorozat: ebben a formában három estén öt brit, német, szlovén és kanadai darabot ismerhet meg a közönség magyar fordításban, míg a november végén fesztiválklubként üzemelő Merlin Színház három kamaraelőadást is kínál.

A Színházi Kritikusok Céhe a nagyközönséghez kívánja közelebb hozni a kortárs drámát, ezért a fesztivál öt előadása után Kritikus óra - K.O. címmel szerveznek közönségtalálkozót.

A rendezvény színházi nevelési programjában a középiskolás korosztályt célozza meg: Az iskola írója - az író iskolája elnevezésű sorozatban 18 kortárs drámaíró - többek között Egressy Zoltán, Garaczi László, Kárpáti Péter, Németh Ákos, Térey János vagy Zalán Tibor - vesz részt rendhagyó irodalomórákon, majd a vállalkozóbb kedvű diákok színházi rendezők segítségével ki is próbálhatják magukat a megismert szerzők egy-egy jelenetében.

Idén Twenty years after címmel nemzetközi konferenciára is sor kerül; a három napos kísérőprogram résztvevői a rendszerváltás és az azóta eltelt húsz év színházra gyakorolt hatását vizsgálják.

A Kortárs Drámafesztivál részletes programja a rendezvény honlapján (http://dramafestival.hu ) található.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását