2024. május 2. - Zsigmond

A parlamentet el kell tiltatni a törvénysértésektől!

Nem várhatunk demokratikus, jogállami körülményeket az ország közéletének semmilyen fontos területén addig, amíg éppen a jogalkotó parlament teheti meg minden következmény nélkül, hogy a képviseleti demokrácia legfontosabb szabályait is lábbal tiporja.
2008. február 14. csütörtök 18:50 - Hírextra

Ezzel a fentebb rövidített összefoglaló gondolattal fordult az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége (ABOSZ) elnöke Sólyom László köztársasági elnök úrhoz levelében, amelyben arra kérte az alkotmányunk szerint az államszervezet demokratikus működése felett őrködő elnököt, hogy a rendelkezésére álló minden további, még lehetséges eszközzel, így az Alkotmánybírósághoz fordulva is akadályozza meg az egészségbiztosítási törvény életbe lépését.

Levele elején tisztázta, Sólyom elnök úr tárggyal kapcsolatos megnyilvánulásai és más jogi szakértők állásfoglalásai ismeretében ír, és rögtön meg is indokolta az azok tükrében erre szoruló felvetését:

Az Alkotmány nem kötelezi a köztársasági elnököt arra, hogy egy visszaküldést követően megváltoztatott, tehát az előzővel nem azonos tartalmú törvényt is aláírjon, mint ahogyan a változtatás nélküli, tehát azonos törvény esetében kellene eljárnia.

Az Alkotmány nem foglalkozik ilyen esettel, tehát a jogalkotás alaplogikája szerint ilyenkor egy új szövegű törvény első elfogadásának megfelelően kell eljárni.

Eszerint a köztársasági elnök számára újra megnyílt a lehetősége annak, hogy véleményezésre megküldhesse az elfogadott törvényt az Alkotmánybíróságnak, amennyiben az új törvényben tartalmi, vagy meghozatala során közjogi alkotmányellenességet tapasztal.

A levél írója szerint éppen a most befejeződött eljárásban erősödött meg, vagy bizonyítódott be az eddig is alapos gyanú, hogy az Ország Háza nem demokratikus parlamentként, a képviselők alkotmányos szabad mandátuma alapján működik, hanem Pártok Házaként, ahol a képviselői mandátumokkal a pártok jellemzően alkotmánysértően, pártmandátumként gazdálkodnak.

Ez elég indok lehet az államfő számára, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljon, és rámutasson a parlamentnek, mint az államszervezet legfőbb szervének súlyosan demokráciahiányos, az Alkotmány szerinti képviselői szabad mandátum elvét alapjaiban és következetesen megsértő működésére.

A parlamentnek a képviselői szabad mandátumot és a közvetlen demokráciát is korlátozó tevékenysége már olyan mértékben következetessé vált, hogy konkrét döntő lépés megtétele nélkül az államfő őrködése az államszervezet demokratikus működése felett lassan már csak megfigyelői szerepkörre korlátozódna.

A levélíró bizalommal kérte Sólyom Lászlót, hogy tegye meg a döntő lépést hazánk egészséges demokráciája érdekében.

Pós Péter elnök

Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége (ABOSZ)

Kiadó: Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége

Forrás: OS
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását