2024. május 4. - Mónika, Flórián

Változtassunk életmódot!

Érdemes változtatni életmódunkon - hangsúlyozta Falus András akadémikus, az Eduvital Nonprofit Egészségnevelési Társaság elnöke, aki annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy október 8-án a Heves megyei Kerecsenden országos hírű szakemberek részvételével előadássorozatot tart a szervezet az egészséges élet és a mozgás kapcsolatáról a szülőknek.
2012. október 3. szerda 18:38 - HírExtra
A májusban indított Eduvital olyan civil mozgalom, amelynek elsődleges célja népegészségügyi felelősségvállalás a jövő nemzedékért.

"Célunk, hogy komplex, átfogó és a gyakorlati munkában, tanácsadásban jól használható információkat adjunk a korszerű öröklésbiológiai alapismeretek, a környezettudatosság, a táplálkozás, a mozgáskultúra és a szenvedélybetegségek kérdésein át az iskola-egészségügyig, a mentálhigiéniáig. A mozgalom a legkülönbözőbb szakemberekre - pedagógusokra, ismeretterjesztő újságírókra, orvosokra, védőnőkre, gyógypedagógusokra, lelkészekre - támaszkodik, olyanokra, akik sok embert érnek el. Komplex modulokat, különböző szintű oktatási programokat dolgozunk ki" - magyarázta a genetikusprofesszor.

A Mindennapi testneveléssel a gyerekek egészségéért: hogyan segíthet a szülő? címmel megrendezendő kerecsendi fórumon a prevencióban jártas orvosok és testnevelők mellett előadást tart például Bagdy Emőke pszichológusprofesszor és Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Falus András az epigenetika új eredményei alapján a nevelők felelősségéről beszél a fórumon.
"Az epigenetika olyan módosulás a genetikai állományban, amely ugyan nem változtatja meg a szülőktől örökölt információt, azonban hozzáférhetőbbé vagy zártabbá teszi azt. Arról van szó, hogy a nukleotidszálak letekerednek-e, vagy éppen összecsomagolódnak, azaz működik-e az adott génszakasz, vagy nem működik. Ezek a változások azonban visszafordíthatók, ennek megfelelően az életmódváltásnak nagyon nagy jelentősége van.

A táplálkozással, a mozgással, a stresszkezeléssel, az emberi kontaktusokkal olyan változás hozható létre, amely nem az eredeti genetikai hajlamot módosítja, csak annak a valószínűségét, hogy az megnyilvánulhat. Ez az epigenetika lényege, a környezeti hatások, amelyek valamilyen módon megszólaltatják, vagy elhalkítják az öröklött információt" - ismertette a professzor.

Arról beszélek majd, hogy érdemes megváltoztatni az életmódunkat, a táplálkozási szokásainkat, érdemes a higiéniára vigyázni, mert a fertőzések, amelyek szintén környezeti hatások, 'kiugraszthatnak' betegségeket, illetve érdemes olyan életet élni, amelyben van rendszer, vannak értelmes feladatok. Ma már tudjuk, hogy ez a biológiai rendszerekre is hat az epigenetikai változásokon keresztül. Az epigenetikát nem lehet különválasztani, együtt lehet csak kezelni ezeket a dolgokat" - fogalmazott Falus András.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását