2024. május 27. - Hella

Lebukott a "sorozatgyilkos"

Ausztrál kutatóknak sikerült megfejteniük, hogyan végez kétéltű áldozataival a chytridiomycosis nevű gombabetegség. A gomba világszerte tizedeli a kétéltűek állományait, néhány éven belül több faj kihalását is okozta.
2009. október 25. vasárnap 20:30 - HírExtra
A kétéltűek bőre különböző szerepeket tölt be az állatok életében. A fajok legtöbbje képes rajta keresztül lélegezni, ezen kívül elektrolitokat - például nátriumot vagy káliumot - is képes felvenni környezetéből vagy leadni.

Az elsősorban ausztrál kutatókból álló csapat bőrmintákat vett egészséges és fertőzött ausztrál levelibékáktól, és rájöttek, hogy az elektrolitok sokkal kevésbé jutottak át a bőrön, ha azon megtelepedett a gomba. A fertőzött békák vére és vizelete pedig sokkal kevesebb nátriumot és feleannyi káliumot tartalmazott, mint egészséges társaiké. Más állatokról, például az emberről is ismert, hogy ez a zavar szívleálláshoz vezethet.

A kutatók EKG-t is készítettek a békák szívéről a halálukat megelőző órákban, amelyek kimutatták, hogy a leállást megelőzően ritmuszavar lépett fel. Az elektrolitok egyensúlyát helyreállító gyógyszerek adagolásával az állatok pár órára vagy napra jobban lettek, de végül mind elpusztultak - írják a kutatók a Science című folyóiratban.

A következő lépés az lesz, hogy hasonló vizsgálatokat végezzenek más fajokon is - mondta a BBC-nek (www.bbc.co.uk) a kutatás vezetője, Jamie Voyles, az ausztrál James Cook Egyetem kutatója. Egy másik fontos feladat lesz megvizsgálni, hogyan gátolja a chytrid gomba (Batrachochytrium dendrobatidis - Bd) az elektrolitok cseréjét.

Lehetséges, hogy a Bd egy toxint választ ki, vagy a sejteket roncsolja - véli Matthew Fisher, az Imperial College London munkatársa. Mindenképp fontos, hogy ez kiderüljön, hiszen a mostani kutatás eredménye még nem oldja meg a problémát - azt nem árulja el, hogyan lehetne útját állni a pusztító kórnak, és megmenteni a vadon élő békákat.

A fogságban élő kétéltűeket könnyedén lehet gyógyítani gombaölő szerek segítségével, de a természetben ez még megoldásra vár. Számos kutatócsapat próbálja felderíteni a békák bőrén természetesen előforduló baktériumokban rejlő lehetőségeket. Amennyiben sikerül megérteni, hogyan zavarja meg az elektrolitok egyensúlyát a gomba, a békákat segítő baktériumokat is könnyebben lehetne azonosítani, és végül gátat vetni a pusztító kórnak.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását