2024. május 17. - Paszkál

Együttműködés a színházak között

A budapesti és a vidéki színházigazgatók újrafogalmazták az együttműködés lehetőségét annak érdekében, hogy a színházi törvénnyel kapcsolatos kérdések világosabban jelenjenek meg - mondta Halasi Imre, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója szerdán Budapest
2008. február 6. szerda 17:37 - Hírextra

Halasi Imre erről a Magyar Színházi Társaság, a Budapesti Színházigazgatók Egyesülete, a Vidéki Színházak Igazgatóinak Egyesülete és a MASZK Országos Színészegyesület közös sajtótájékoztatóján beszélt a Rátkai Klubban.

Kiemelte, hogy a törvénnyel a színházak és azok dolgozóinak élete kiszámíthatóbb lesz, több emóció marad a színház lényegével foglalkozni. Kell valami, ami állandóságot képvisel - fűzte hozzá.

A miskolci színház igazgatója úgy fogalmazott, hogy a polgárosodásnak nagyon fontos fokmérője, "lakmuszpapírja" a kultúra, ezen belül pedig a színházi kultúra. Hozzátette, nem véletlen, hogy minden, valamit magára adó város, megyeszékhely színházat épít.

Léner Péter, a József Attila Színház igazgatója arra mutatott rá, hogy meg kell tudni fogalmazni az állam és a kultúra újfajta kapcsolatát, flexibilis formát kell találni. Mint mondta, az állam akkor jár jól, ha ad a színházi szakemberek véleményére. Megemlítette azt is, hogy Magyarországon a színházba járás európai viszonylatban jelentős és ezt meg kell tartani.

Hegedűs Géza, a Vígszínház színésze a MASZK Országos Színészegyesület képviseletében arról beszélt, hogy a színházi törvénnyel a színészek bizonytalanná vált, munkajogi értelemben vett kiszolgáltatott helyzete megszűnhet.

Novák János, a Kolibri Színház igazgatója arról szólt, hogy a törvényben várhatóan a gyermekek színházi életre nevelése is meg fog jelenni. Felhívta a figyelmet arra, hogy szélesebb bázisú közönséget kellene a színházakba csalogatni.

"Börtönök helyett kultúrára költeni sokkal jobb befektetés" - közölte a színházigazgató, hozzátéve, hogy a színház által nyújtott "élményszerű öröm" humanizálhatja a mindennapokat.

A fővárosi teátrumok strukturális átalakítására kitérve azt közölte, hogy a budapesti színházakat áprilisig világítják át. A döntéshozók az eddigi, bázisalapú támogatás helyett normatív alapút szeretnének bevezetni - folytatta. Ugyanakkor megjegyezte, "hogy ez mit jelent, az a jövő zenéje". Novák János tájékoztatott arról is, hogy egy pályázható színházi alapot is létre akarnak hozni a fővárosban.

A színházi törvény hatályba lépését 2009. január 1-jére tervezik. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium 2007. október 1-jén tette közzé a törvény koncepció-tervezetét, amely a színházak, a zenei és táncművészeti intézmények működéséről, állami támogatásáról és sajátos munkajogi szabályairól szól. A szakmai szervezetek november 9-ig véleményezhették a dokumentumot.

Schneider Márta szakállamtitkár december 6-án azt mondta az MTI-nek: a minisztériumon belüli döntéshozók mellett a kormánykabinet is megtárgyalta a színházi törvény koncepcióját, így megkapták a felhatalmazást arra, hogy tovább dolgozzanak a felvázolt irányok mentén.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását