2024. május 8. - Mihály

Négyagyaras "szörny" maradványaira bukkantak

Négy agyarral rendelkezett az őskori ormányos, amelynek maradványai egy ház hátsó udvarában, az úszómedence kiásásakor kerültek elő az Egyesült Államokban, a Tennessee állambeli Brightonban.
2010. július 5. hétfő 14:45 - HírExtra
Az állkapocs jobb szárát találták meg, amelyhez egy 60 centiméteres "villacsontalakú" óriási fog is tartozott. A közelben megtalálták a prehistorikus állat másik fogát is.

A leletet a Memphis Pink Palace Múzeum szakemberei vizsgálták meg, akik arra következtetésre jutottak, hogy egy trilophodon fosszíliái kerültek elő - olvasható az AOL (America Online) hírei között (http://www.aolnews.com).

"Az évek során sok masztodonfogat és -agyarat vizsgáltam, ám Közép-Nyugaton még sohasem kerültek elő trilophodonmaradványok" - hangsúlyozta Roy Young, a múzeum paleontológusa.
A háztulajdonos, egy bizonyos Jim Leyden a memphisi múzeumnak szándékozik adományozni a leletet. "Mit is kezdenék a csontmaradványokkal, amelyek veszélyes fegyverré válhatnak a feleségem kezében, ha egyszer megharagszik rám" - tréfálkozott Leyden.

A Trilophodon (Gomphotherium, Tetrabelodon vagy Serridentinus), azaz a "négyfogú masztodon" az emlősök (Mammalia) osztályának az ormányosok (Proboscidea) rendjéhez, ezen belül a Gomphotheriidae családjához tartozó kihalt nem. Az oligocénben jelent meg mintegy 26 millió évvel ezelőtt, és 2 millió éve halt ki a pleisztocén korban. Az ormányos testhossza elérte az 5 métert, magassága 2,5 méter magas körül volt, súlya pedig akár 2 tonna is lehetett. Az állatnak négy párhuzamos agyara volt: kettő a felső állkapocsból indult, a két rövidebb pedig az alsó állkapocsból nőtt ki.

A modernkori elefántokkal ellentétben a felső agyarakat fogzománc borította. Az alsó agyarak párhuzamosak voltak, és ásószerű alakjuk volt: ezek az állatok vélhetően a tavak környékén vagy mocsaras vidéken éltek, s alsó agyaraik segítségével ásták ki a vízi növényeket. A korábbi ormányosokkal (Proboscidea) ellentétben a Trilophodon kevesebb őrlőfoggal rendelkezett, a megmaradtaknak viszont magas "taréjuk" volt, vélhetően azért, hogy ily módon növeljék meg a rágófelületet.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását