2024. május 1. - Munka Ünnepe , Fülöp, Jakab

Állati empátia

Az emberi együttérzéshez és könyörülethez hasonló viselkedésre bukkantak kutatók a hosszúszárnyú bálnáknál, több eset is igazolta ugyanis, hogy a bálnák megmentik a fókákat a vadászó kardszárnyú delfinektől.
2009. december 30. szerda 18:56 - HírExtra
A Natural History Magazine című amerikai folyóiratban publikált cikk szerzői, Robert L. Pitman és John W. Durban több ilyen esetről is beszámolnak a Dél-Amerika és az Antarktisz közötti vizeken végzett megfigyelések alapján. Egy alkalommal két hosszúszárnyú bálna maga közé vett és testével védelmezett meg egy fókát, amelyet kardszárnyú delfinek egy csoportja fenyegetett. Egy másik alkalommal egy összetört jégtábláról a vízbe került fókát vett hatalmas uszonyaival "karjaiba" egy bálna, és addig kísérte, amíg a kardszárnyú delfinektől biztonságos távolságba kerültek.

A kutatók a bálnák viselkedésének hátterében egyfajta anyaösztönt sejtenek, amelyet a kardszárnyú delfinek agresszív viselkedése vált ki. A szerzők megjegyzik, hogy a fókákat megmentő bálnák egyikének sem voltak saját borjaik.

Pitman és Durban a bálnák viselkedését olyan - emberekre és állatokra egyaránt jellemző - "pótszülői" magatartáshoz hasonlítja, mint amilyen a háziállatok tartása vagy a kutyák és macskák közötti kölcsönös "örökbefogadás" is.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását