2024. június 16. - Jusztin

Elkezdték a műemlék épületnek a kényszer-helyreállítását

Ideiglenes védőtető építését rendelte el egy rossz állapotban lévő veszprémi műemlék épületre a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH); a kényszer-helyreállítás, amelyet a tulajdonos költségére végeznek el, szerdán, a kulcsok átadásával megkezdődött - közölte a KÖH sajtófőnöke az MTI-vel.
2009. október 21. szerda 20:24 - HírExtra
Róna Katalin elmondta, hogy a Jókai utca 8. szám alatt található Ruttner-ház tulajdonosa szerdán átadta a kulcsokat az ideiglenes védőtetőt építő kivitelező cégnek, s a munkálatok várhatóan csütörtökön meg is indulnak.

Tájékoztatása szerint azért volt szükség a kényszer-helyreállítás elrendelésére, mert az épületről, amelynek állaga az elmúlt években folyamatosan romlott, a tulajdonos életveszély elhárítására hivatkozva, engedély nélkül, szakszerűtlenül leszedette az összes tetőcserepet.

A veszprémi vár sziklafala mellett található lakóházat valószínűleg az 1860-as években építtette Ruttner Sándor vasnagykereskedő. Az épület, amelynek díszes romantikus főhomlokzata mögött klasszicista udvari homlokzatok találhatók értékes kváderes díszítőfestéssel, s amelynek emeleti tereiben szintén értékes architekturális és tájképi falfestés-részletek kerültek elő, 1958-ban kapta meg a műemléki védettséget.
A KÖH elődje, az Országos Műemlékvédelmi Hivatal 1999-ben a ház teljes műemléki helyreállítását javasolta. Ezt követően a város a tulajdonában lévő épületet 2001-ben - elidegenítési és terhelési tilalommal, valamint három éven belüli felújítási kötelezettséggel - eladta az Óváros 2001. Ingatlanforgalmazó és Befektetési Kft-nek.

2003-tól a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal igyekezett legalább állagmegóvási munkákra késztetni a tulajdonost - sikertelenül -, majd a három éves felújítási határidő letelte után azt javasolta az önkormányzatnak, hogy éljen a szerződésben fenntartott elállási jogával. Ebben azonban - Veszprém címzetes főjegyzőjének válaszlevele szerint - az önkormányzatot megakadályozza az a 35 millió forintos jelzáloghitel, amelyet még 2003-ban vett fel a tulajdonos az épületre. A főjegyző a KÖH-nek azt írta: a város jóhiszeműen járult hozzá az ingatlan megterheléséhez, abban bízva, hogy a pénzt a tulajdonos a helyreállításra költi majd.

Róna Katalin közlése szerint az épület folyamatos állagromlása miatt a hivatal újabb és újabb helyszíni szemléket tartott, majd kötelezéseket adott ki a legsürgetőbb munkálatok elvégzésére, ám egy hiányzó csatorna visszahelyezésén kívül az állagmegóvásról a tulajdonos egyáltalán nem gondoskodott. A kft. a bírságokat sem fizette meg, viszont idén júliusban szakszerűtlenül és engedély nélkül a teljes tetőfelületről leszedték a cserepeket.

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Közép-dunántúli Irodája először örökségvédelmi bírságot rótt ki, és feljelentést tett műemlék rongálásának alapos gyanúja miatt - az ügyészség augusztusban el is rendelte a nyomozást -, majd október 14-én elrendelte az ideiglenes védőtető építését, amelynek november 18-ig el kell készülnie.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását