2024. április 28. - Valéria

Trianon óta nincs erdőirtás hazánkban

A környezetvédelmi minisztérium illetékese is aláírta az erdőirtás elleni tacepaót Bonnban, a biológiai sokféleségről szóló konferencián.
2008. június 6. péntek 17:27 - Hírextra
Nagyon helyesen tette.

A minisztériumi vezető nyilván, kapva kapott az alkalmon, mindig jól jön egy kis médiaszereplés. Ha összeütnek valahol két PR-cintányért, máris ott teremnek. Láthattuk ezt a píársányi-korszakban is.

Ezzel nincs is baj. A gond az, hogy az ilyen "erdőirtós" híreknek nagy az áthallása, és alkalmat adnak az általánosításra.

A legutóbb a sajóládi erdő esete futott be karriert a sajtóban, mondván, "kiirtották" az erdőt. Holott, aki járt ott, tudja, egyetlen hektár erdő sem hiányzik. Mind a 180 hektáron tenyészik valamilyen korú állomány. Csak ott hiányzott az erdő – ideig, óráig – ahol letermelték, majd a következő idényben újra beültették csemetével.

A minap hosszas telefonvitát folytattam az egyik napilap tudósítójával, aki – immár sokadszor – leírta, hogy "kiirtották" a sajóládi erdőt. Ő állította, hogy szinonimaként használta az inkriminált állítmányt. És itt jön az írástudók felelőssége. Aki nem tud arabusul, az óvatosan alkalmazza az ismeretlen nyelvet. Aki az erdészeti szaknyelv birodalmába lép, az sajátítsa el annak szabályait. De, legalábbis ismerkedjen meg a magyar nyelvvel! A kiirtás a magyar értelmező szótár szerint, a következőket jelenti: Kártékony növényt, állatot kipusztít, erdőt irtással megszüntet. A lényeg az utolsó szón van: megszüntet. Eltöröl a föld színéről. Behinti sóval, mint Karthágo földjét. Vagy, hogy szakma közeli példákat soroljak: gyomirtót használ, parlagfüvet irt.

Ideje volna, hogy a szakterületünkre tévedő újságírók megtanulják, hogy erdőirtás kicsinnyé lett hazánkban Trianon óta gyakorlatilag nem volt. Sőt, azóta is növekszik az erdőterület. Az első világháborút lezáró békeszerződések következtében az ország elveszítette erdőterületeinek 84 százalékát, így az erdősültség a korábbi 26 százalékról 12 százalékra csökkent. Ezt az arányt napjainkra – a nemzetgazdaság és az erdésztársadalom erőfeszítéseinek köszönhetően – 20 százalékra sikerült emelni, ami két millió hektár erdőterületet jelent Magyarországon. És még nincs vége! A hazai erdőterület tovább növekszik, elsősorban a magántulajdonban lévő mezőgazdasági területek erdősítésével.

Tehát szó sincs erdőirtásról!

Egyébként Európára ugyanez vonatkozik, kontinensünkön is nő az erdőterület és nincs erdőirtás. (Kivételek természetesen akadnak, a különböző "vonalas infrastrukturális létesítmények", utak, vezetékek, különböző "zöldmezős" beruházások esetében sor kerülhet erdőirtásra, de ilyen esetekben az erdészeti hatóság szigorú jogszabályi előírásokkal kényszeríti ki az áldozatul esett erdőterület pótlását.)

Kérjük, hogy ezt jól véssék a fejükbe a "virtuális erdőirtók"!

És igyekezzenek pontosan fogalmazni, adott esetben megkülönböztetni a világ más tájain zajló, kétségtelenül veszélyes és sajnálatos folyamatoktól a hazai helyzetet.
A félreértések elkerülése végett!

Kiadó: Országos Erdészeti Egyesület
Forrás: MTI-OS
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását