2024. május 8. - Mihály

Egy apró bogár tehet mindenről

A nyugat-kanadai British Columbia tartomány fenyőerdei aggasztó mértékben pusztulnak. Egy apró rovar pusztítja őket, amely még nagyobb veszéllyel is fenyeget. A fákat, többnyire csavarttűjű fenyőket egy félcentis bogár, a kanadai fenyőszú lárvái dézsmáljá
2008. május 4. vasárnap 13:27 - Hírextra

Az elmúlt években több mint 130.000 négyzetkilométernyi erdő pusztulását okozták ezzel.

A kanadai erdészeti hatóság kutatója, Werner Kurz és csapata most felmérték, milyen kihatással lehet a jelenség a Föld éghajlatára. A Nature című szaklapban megjelent tanulmányuk eredményei nyugtalanítóak - Nyugat-Kanada erdei hosszabb időre szén-dioxid-raktárból szén-dioxid-forrássá változhatnak. A számításaik szerint 2000 és 2020 között 990 megatonnával növekszik ezáltal a szén-dioxid-kibocsátás. A baj pedig Kurz szerint az, hogy a jelenlegi éghajlatmodellek ezt a növekedést nem veszik számításba.

A szú azért tudott ilyen mértékben elszaporodni, mert az éghajlatváltozás miatt egyre inkább kimaradnak a kemény telek, amelyek eddig kordában tartották. Ez a pozitív visszacsatolás teszi még veszélyesebbé a helyzetet - a pusztuló erdők miatt növekszik a szén-dioxid-kibocsátás, az viszont a hőmérséklet további emelkedéséhez vezet - egyre kedvezőbb feltételeket teremtve a fenyőszúnak, amely már Alberta tartományt is elérte.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását