2024. április 30. - Katalin, Kitti
Küldő neve: Címzett neve:
Küldő e-mail: Címzett e-mail:
Üzenet (opcionális):

Ismeretlen portréra bukkantak

A padovai egyetemen állították ki Galileo Galilei eddig ismeretlen arcképét, amelyet az egyetem Galilei-tanszékének vezetője azonosított.
2008. január 13. vasárnap 09:23 - Hírextra

Az arckép így visszakerült oda, ahol a nagy tudós négy évszázaddal ezelőtt felfedezéseit magyarázta.
Húsz éve egy szenvedélyes portrégyűjtő bukkant rá a képre egy milánói antikváriusnál, és rögtön Galilei vonásait vélte felismerni. A képet megvásárolta, hitelességéről is kapott igazolást, de szerette volna ezt műértővel megerősíttetni. Sokáig eredménytelenül próbálkozott, míg tavaly egy újságcikkben olvasott arról, hogy William Shea, a padovai egyetem professzora felfedezett egy rajzot, amelyet Galilei a Holdról készített, és áltaqlában is igazi szakértője a nagy tudós életének. Hozzáfordult, és Shea megerősítette, hogy a kép valóban Galileit ábrázolja.

A szénnel és vörös krétával készült rajz Ottavio Leoni padovai festő 1624-ben befejezett műve. A művész híres portréfestő volt, ismert arról, hogy élethűen, minden szépítés nélkül ábrázolta modelljeit. Nála rendelt arcképet Bernini, Caravaggio és a kor sok nagy személyisége. Leoni általában két képet festett mindenkiről. Az egyiket a megrendelőnek adta, a másikat magánál tartotta. A művészettörténészek eddig abban a hitben voltak, hogy Galilei esetében is így történt. Az egyik aláírt kép a Louvre-ban van, a másik, nem aláírt a firenzei Marucelliana könyvtárban.

A most megtalált harmadikat Galilei haláláig Arcetriben, a házában őrizte. Valószínűleg nem véletlenül, ugyanis a különböző festők által készített hat arcképe közül minden bizonnyal ez ábrázolja őt olyannak, amilyen valójában volt. A kép és egyéb dokumentumok az utódok generációin keresztül a családban maradtak, majd mindent eladtak. A mű valószínűleg akkor került Moszkvába, a Puskin múzeumba. Később, eddig nem ismert módon a müncheni Holtkott gróf gyűjteményének része lett. A család a második világháború után eladta más festményekkel együtt - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

A kép valódiságának megállapításában részt vett Horst Bredekamp professzor, a berlini Humboldt-egyetem művészettörténésze is.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását