2024. április 29. - Péter

Kanada nem kér többet belőlünk

A magyar és a kanadai kormány is szeretné megelőzni, hogy a néhány évvel ezelőttihez hasonló kivándorlási hullám induljon el Magyarországról az észak-amerikai államba - mondta Diane Finley kanadai bevándorlási és állampolgársági miniszter az MTI-nek adott
2008. július 17. csütörtök 10:30 - Hírextra
Azért találkoztam a magyar kormány képviselőivel, hogy minden lehetséges lépést megtegyünk a néhány évvel ezelőttihez hasonló kivándorlási hullám megelőzéséért. Több elképzelés is van ezzel kapcsolatban, ezek közé tartozik a hatóságok közötti információcsere - mondta Diane Finley, további részleteket nem említve a két kormány együttműködéséről.

Kanada bárkit szívesen lát turistaként vízummentesen, vagy munkavállalóként vízummal. Azonban azok, akik Magyarországról érkezve akarnak menekültstátuszt szerezni és így Kanadában maradni, csalódni fognak - hangsúlyozta a miniszter.

Az uniós tagállamok mindegyike demokrácia, stabil kormánnyal és gazdasággal, a kisebbségi jogok tiszteletben tartásával. Épp ezért azoknak, akik például Magyarországról érkeznek, gyakorlatilag nincs esélyük arra, hogy menekültstátuszt kapjanak. Kanada nagyon érzékeny erre a kérdésre - tette hozzá.

Kanadának szigorú értékelési rendszere van, amely körülbelül tizenöt feltétel alapján ítéli meg, hogy mely ország állampolgárai utazhatnak vízummentesen az államba. Magyarország néhány évvel ezelőtt éppen azért vesztette el a vízummentességi státuszát, mert nagyon sokan kértek menedékjogot Magyarországról úgy, hogy nem voltak jogosultak arra - mutatott rá a miniszter.

A politikus ugyanakkor nem számít arra, hogy megismétlődik a magyarországi romák hét-nyolc évvel ezelőtti kivándorlása Kanadába. Mint mondja, a körülmények megváltoztak azóta. Európán belül is sokkal szabadabbá vált a mozgás, több a gazdasági lehetőség, mint hét-nyolc évvel ezelőtt - tette hozzá.

Kanadában 2007-ben összesen hatezer turistavízumot adtak ki magyaroknak. Ezzel szemben kevesebb mint kétszáz magyar kért tartózkodási engedélyt az észak-amerikai országban - derül ki a kanadai hatóságok adataiból.

Az észak-amerikai országnak egyébként egyre nagyobb szüksége van a bevándorlókra. Elemzések szerint 2012-re a foglalkoztattok száma csak a külföldiek munkavállalásával emelkedhet, mivel a kanadai népesség nem nő olyan mértékben, hogy be tudnák tölteni az állásokat. Hiány van egyebek mellett szakácsokból, építőipari munkásokból, vízvezeték-szerelőkből, de például egészségügyi dolgozókra is szükség van - mondta a bevándorlási miniszter.

Kanadának tehát nemcsak kétkezi munkásokra, de képzett munkaerőre is szüksége van, éppen ezért reformokat vezet be a bevándorlási kérdésekben. Ezek keretében például új forrásokat biztosítanak a bevándorlási ügyekre és gyorsítani szeretnék az ügyintézést. Létrehoztak egy központi weboldalt is, amelyen térségekre lebontva találhatók információk a helyi lehetőségekről - tette hozzá.

Kihívást jelent azonban, hogy helyi szinten is elfogadtassa a külföldi munkaerő szükségességét a központi kormány - mutatott rá a politikus.

Arra a kérdésre, hogy Kanada megnyerheti-e a képzett munkaerőért folytatott küzdelmet az Egyesült Államokkal szemben, Diane Finley azt mondta: nagyon erős a verseny, de Kanada jól fog teljesíteni a jelzett reformokkal. Az Egyesült Államok azonban nem az egyetlen vetélytárs, gyakorlatilag a világ minden fejlett állama, így Magyarország is keresi a jól képzett munkaerőt - fűzte hozzá.
Kanada március 2-tól törölte el a vízumkötelezettséget Magyarországgal, Lengyelországgal, Litvániával és Szlovákiával szemben.

A bejelentés után néhány nappal már arról szóltak a hírek, hogy roma csoportok Kanadába készülnek az ország különböző részeiről, elsősorban Mohácsról és környékéről, hogy ott munkát vállaljanak és letelepedjenek, ahogy ezt tervezték hét-nyolc évvel ezelőtt is. Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye különböző településeiről már több tucatnyian ki is utaztak Kanadába, hogy felmérjék a terepet.

A kisebbségi ombudsman a helyzetre reagálva tájékoztató kiadványt állított össze, az Országos Cigány Önkormányzat pedig maradásra biztatta a romákat.

A magyarországi romák külföldre távozása egy évtizede került reflektorfénybe, azután, hogy 1997 augusztusában a megkülönböztetés és a nyomor elől csehországi cigányok ezrei indultak Kanadába, és példájukat sok roma követte Magyarországról.

2001-re Magyarország a harmadik helyről az elsőre lépett elő a menekülteket adó államok listáján az észak-amerikai országban. Ezt követően Kanada - a Csehországgal és Szlovákiával szemben korábban foganatosított intézkedéshez hasonlóan - Magyarországgal szemben is bevezette a vízumkényszert.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását