2024. április 29. - Péter

A tartós mobilozás károsítja a magzatot

Kismamák, óvatosan a mobillal! A készülék hosszabb ideig, alkalmanként legalább fél óráig tartó használatakor keletkező sugárzás brit kutatók szerint hozzájárul a megszületendő kisgyermek későbbi magatartási, viselkedési zavarainak kialakulásához.
2008. június 6. péntek 09:33 - Hírextra
Arra figyelmezteti a terhes kismamákat legfrissebb felhívásában a brit Health Protection Agency (Egészségvédelmi Ügynökség), hogy a túlzott mobilozásuk legalább olyan mértékben fenyegeti a magzat egészségét, mint az erős dohányzás, vagy a rendszeres alkoholfogyasztás.

Az Egyesült Királyság területén 13 ezer újszülött és kisgyermek egészségi állapotának ellenőrzése során elemezték a kismamák terhességi előtti, alatti és utáni mobilhasználati szokásait. A dohányzók és alkoholizálók csecsemőit e vizsgálatokba eleve nem vonták be.

Kiderült, hogy a terhességük alatt naponta legalább háromszor, és fél-fél óránál tovább mobilozó anyák 0-4 éves korú gyermekeinek 54 százalékánál előfordult valamilyen rendellenesség. Minden második apróságnál kimutatható toleranciahiány, 35 százalékuknál hiperaktivitás, 24 százalékuknál pedig beilleszkedési nehézségek. A legalább másfél évet már megélt kicsik intelligencia-hányadosát jellemzően alacsonyabbnak találták, mint a nem mobilozó, nem ivó, nem dohányzó anyák gyermekeiét.

Leeka Kheifets, az UCLA (a Los Angeles-i, kaliforniai egyetem) kutatónője felhívta a figyelmet arra is, hogy a folyamatosan mobilozó kismamák kevesebb időt szentelnek a kisbabáik gondozására, mert életvezetésükben túl nagy szerep jut a telefonálásnak.

A dániai Aarhus egyetemének kutatói viszont úgy vélik, hogy a mobiltelefon gerjesztette elektronikus-elektromos sugárzás legfeljebb két centiméternyire hatolhat az anya testébe, így a fülhöz tartott mobil közvetlenül aligha károsíthatja az ennél távolabb élő magzatot. Azt viszont elismerik, hogy a mobilok sugárzása eljuthat az agyban az alvást vezérlő melatonin nevű hormonhoz, az pedig a méhlepényen át bekerülhet a magzat szervezetébe. Ott - alvászavarokat keltve - már valóban ártón befolyásolhatja a magzat fejlődését.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását