2024. június 16. - Jusztin

PDSZ: csökkenjen a pedagógusok heti óraszáma

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azt szeretné, ha minél előbb csökkenne a pedagógusok óraszáma a jelenlegi 22-ről legalább a korábbi 20 órára.
2010. június 17. csütörtök 14:53 - HírExtra
Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke csütörtöki budapesti tanévzáró sajtótájékoztatón elmondta, hogy amint az érdekegyeztetés fórumai felállnak, azonnal tárgyalásokat kezdeményeznek a kérdésről. Ugyanakkor azt sem tartaná megvalósíthatatlannak, hogy 18 óra legyen a pedagógusok óraszáma.

Kertész Ágnes, a PDSZ elnökségi tagja azt mondta, lát lehetőséget az óraszámok mérséklésére, hiszen az elmúlt években mintegy 15 ezer pedagógust bocsátottak el. Jelentős részük nem tudott elhelyezkedni a munkaerőpiacon - jegyezte meg.

A PDSZ szükségesnek tartja a diákok kötelező óraszámának visszaállítását, az elvont két óra miatt ugyanis nem lehet a tananyagot rendesen elsajátítani, az ugyanis nem lett kevesebb.
Kerpen Gábor felidézte, hogy a PDSZ korábban 12 pontos listát tett le az új kormány elé elvárásairól.

Ezek mintegy fele semmilyen forrás bevonását nem igényli - mondta, hozzátéve: az elképzeléseik egy része kezd megvalósulni. Ezek között említette az évfolyamismétlés visszaállítását, a kötelező szöveges értékelés megszüntetését. Külön kiemelte, hogy olyan jogszabály-módosítások születtek az elmúlt hetekben, és olyan üzenetek fogalmazódnak meg, amelyek a pedagógusok szakmai megbecsüléséről szólnak.

Az érdekvédő az előző kormány teljesítményét elégtelennek, felzárkóztatásra szorulónak értékelte. A 2010-es költségvetésben erre az évre, tanév közben 45 milliárd forintot vontak ki a normatív finanszírozásból. Ezzel párhuzamosan idén szeptembertől a maximális osztálylétszámoktól 30 százalékkal el lehet térni, amihez azonban az Oktatási Hivatal engedélyét nem kell kérni. Így óvodában 33, alsó tagozaton 34, felső tagozaton 39, míg középiskolában 46 fős osztályok lehetnek. A spórolás mindent vitt az előző kormány intézkedéseinél - mondta.
Kertész Ágnes elmondta: a pénzkivonásnak az lett az eredménye, hogy folytatódott a pedagógus álláshelyek megszüntetése. Csak a fővárosban mintegy száz álláshelyet szüntettek meg.

Folytatódott az iskolák összevonása is, a települési önkormányzatok egyre inkább mamutiskolákat hoznak létre. Ennek következménye a kaotikus vezetés, és, hogy a szakképző intézményekben a hátrányos helyzetű gyermekekkel nem lehet megfelelően foglalkozni. Az iskolai agresszió okát is többek között ebben a zsúfoltságban látta a segítő személyzet hiánya mellett. A csökkentett diákórák következménye a természettudományos és művészeti órák visszaszorulása lett, s problémának nevezte, hogy a csökkenő források miatt rövidültek, kiüresedtek az osztálykirándulások.

A szakszervezeti vezető szólt arról is, hogy az érettségiztető tanárokat idén nem díjazzák külön, mert a költségvetésből ezt a keretet kihagyják. A nem megfelelő díjazás miatt az Oktatási Hivatal nem talál érettségi elnököket sem megfelelő számban.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását