2024. június 17. - Laura, Alida

Török csapatkivonás, de csak feltételekkel?

A ciprusi megosztottság megoldása érdekében Törökország kész vállani a felelősség reá eső részét, és megegyezés esetén kivonná csapatait a szigetről - jelentette ki a török miniszterelnök, akinek nyilatkozatát, egészen rendkívüli módon, három ciprus görög lap keddi száma is közölte.
2010. március 2. kedd 16:55 - HírExtra
A nicosiai kormány meglehetősen hűvösen reagált a bejelentésre. Ciprus görög és török közösségét 1974-ben szakították el egymástól, amikor Törökország - egy rövid életű, athéni ihletésű puccskísérletre válaszolva - megszállta az ország északi részét. A konfliktus akadályozza Törökország csatlakozását az Európai Unióhoz, amelyben a Ciprust képviselő görög ciprióták vétójoggal rendelkeznek Ankara belépésének ügyében.

"Célunk, hogy tartós és átfogó megoldást találjunk a ciprusi problémára" - nyilatkozta a három görög ciprusi lapnak Recep Tayyip Erdogan, hozzátéve, hogy "készek vagyunk e cél érdekében elvégezni a magunk részét. Senkinek sem kell és szabad kétségbe vonni Törökország őszinteségét."

Törökország mintegy 30 ezer katonát állomásoztat Észak-Ciprusi Török Köztársaság területén, amelynek legitimitását kizárólag Ankara ismeri el. Erdogan leszögezte, hogy megállapodás esetén kész lenne kivonni az egységeket, ám az azonnali csapatkivonási felszólításoknak Törökország nem enged. "Egy bizonyos idő után ezek a csapatok kivonhatók" - fogalmazott a török kormányfő.

A ciprusi görög vezetés hűvösen fogadta Erdogan nyilatkozatát. Sztéfanosz Sztéfanu kormányszóvivő rámutatott, hogy Törökország az EU felszólítása ellenére sem nyitotta meg kikötőit és repülőtereit a Ciprusi Köztársaság járművei előtt, és nem tartja tiszteletben az ENSZ-nek a szigetre vonatkozó határozatait.

A görög és a török ciprióták 2008 szeptemberében kezdtek béketárgyalásokat a sziget újraegyesítéséről. A megegyezést veszélyezteti, hogy a török "térfélen" az áprilisi választásokon a keményvonalasok diadalmaskodhatnak. Másfelől a görög ciprióták nem egységesek azzal kapcsolatban, hogy a vezetésnek milyen tárgyalási pozíciót kellene képviselnie az újra egyesült szigeten megvalósítandó hatalommegosztás kérdésében.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását