2024. május 18. - Erik, Alexandra

Hódít a reneszánsz divat

Egy igazi reneszánsz kollekciót készített Bardon Mónika, a Bikali Reneszánsz Élménybirtok felkérésére.
2009. október 10. szombat 08:43 - HírExtra
Már egy éve is van annak, hogy lerakták a Bikali Reneszánsz Élménybirtok első alapkövét. Azóta egy igazi kis falu épült a Puchner Kastélyszálló szomszédságában található 7,5 hektáros területen. Elkészült a korabeli reneszánsz város, ahol megtalálható minden, ami egy akkori települést jellemzett. Felépült már a lovas színpad, a vártorony, de 2010-re elkészül még a Reneszánsz Palota, és a madaras színpad is.

Viszont önmagában semmit sem ér a reneszánsz város, ha nincsenek meg hozzá a megfelelő ruhák. Azért is volt erre már most szükség, mert egész nyáron főpróbákat tartottak az Élménybirtokon. Viszont összecsapva nem szerettek volna próbálni, így már most elkészítettek rengeteg fantasztikus ruhadarabot, hogy a színészeknek legyen miben próbálniuk.

Egy külön kollekció készült az élménybirtoknak

A Reneszánsz Élménybirtok udvari szabója, Bardon Mónika három hónap alatt közel száz öltözetet készített. Egy ilyen különleges ruha átlagosan három részből áll, és körülbelül hat méter anyagot kell hozzá elhasználni. Minden egyes ruhát saját maga tervezett.

„Eddig sem állt távol tőlem a régi stílusú jelmezek készítése, hiszen 16 évig a kaposvári Csiky Gergely színházban dolgoztam, és ott igen sok korba kellett kirándulni az előadások alkalmával, így a ruhákon keresztül is. A több száz évvel ezelőtti és a modern kori jelmezeket is nagyon szerettem, mégis a XVIII. századi, fűzős, abroncsos, igazi királylány ruhák álltak hozzám a legközelebb. Érdekes, hogy a színházban töltött több mint másfél évtized alatt mindössze egyszer kellett reneszánsz kori jelmezt készítenem, most pedig az ilyen stílusú ruhák tervezése és varrása teszi ki a mindennapjaimat, sőt néha még ezekről is álmodom.” - mesélte Bardon Mónika.

Ennek ellenére mégis nagy kihívással találta magát szembe, mert eddig csak varrta a különféle jelmezeket, most viszont terveznie is kellett. Akár azt is mondhatnánk, hogy elkészült Bardon Mónika első kollekciója, mert még az anyagbeszerzés is rá hárult.

Trendi reneszánsz ruhák

„Tizenhat év után nem volt könnyű döntést hozni, hogy bár a szabás-varrásnál maradva, mégis egy teljesen új területen próbáljam ki magam. Azonban annyira vonzott maga a Reneszánsz Élménybirtok, és az új kihívás, hogy belevágtam. Ezt követően egy hónapon keresztül szinte folyamatosan a könyvtárban ültem, és a reneszánsz kori öltözeteket tanulmányoztam, majd elkezdtem tervezni a jelmezeket. Az volt számomra a legvarázslatosabb, hogy ugyan több mint 500 évvel ezelőtti „divatot” követünk, mégis sokan ma is szívesen viselnék, sőt viselik is ezeket az öltözeteket. Éppen ezért az a hosszú távú tervem, hogy az Élménybirtok tervezési, szabás-varrási feladatai mellett a nagyközönségnek is készítsek ilyen stílusú ruhákat, mert úgy tűnik, igen nagy igény van rá. Igaz, addig még sok feladatot el kell végezni, hiszen a Reneszánsz Élménybirtok jövő tavaszi megnyitójára még egyszer le kell gyártani az eddig elkészült majdnem 100 öltözetet, valamint újakat is kell készíteni.” - magyarázta Mónika.

A bikali Élménybirtok szereplőinek száz jelmezéhez eddig mintegy hatszáz méter textilt használtak fel, az egyszerű posztótól vagy lenvászontól, a legfinomabb selyemig vagy selyembrokátig. Hiszen jövő tavasztól az élménypark programjai alatt egyaránt találkozhatunk majd szegény paraszttal, kézművessel, nemessel, sőt magával Mátyás királlyal is, akiknek ruhái más-más anyagból készültek, attól függően, hogy mennyire voltak vagyonosak.

Minél szebb, annál magasabb rangú

A ruhák szabása a reneszánsz korban hasonló volt, függetlenül a társadalmi hovatartozástól. A férfiaknak az öltözködés terén nem volt jó dolguk, hiszen ruháikban sokszor alig tudtak mozogni. Főként hideg időben posztóból, gyapjúszövetből varrták a nadrágokat. Ezek olyan pantallók voltak, amiknek a talpára ragasztották a cipőtalpat, így a cipő és a nadrág funkcióját is ellátta. Ám éppen ezért nem lehetett mosni, így a durva anyag és a megfelelő higiénia hiánya miatt sem volt kellemes viselet.

A hölgyek mell alatt vágott, majd lefelé bővülő ruhákat hordtak, nagy különbség csak az anyagban és a díszítésben volt. A szegények durva szövésű textíliából varrták ruháikat, de volt olyan, hogy szinte csak betekerték magukat egy lepedőbe. A kézművesek már jobb minőségű anyagokat használtak, finomabb vásznat vagy damasztot. A gazdagok pedig leginkább Itáliából hozatták a drága, puha selymeket.

A Reneszánsz Élménybirtok megnyitása után – jövő tavasztól – a reneszánsz hangulat, mesterségek és produkciók mellett a látogatók a reneszánsz kori ruhákat is megcsodálhatják Bikalon.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását