2024. április 30. - Katalin, Kitti

Exkluzív interjú Ungár Klárával

November végén nevezték ki Ungár Klárát az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) általános főigazgató-helyettesi posztjára. Akkor ez a tény nagy vihart kavart, sokan aggályosnak tartották, hogy a kisebbik koalíciós párt tagja került ilyen fontos pozí
2007. december 13. csütörtök 07:33 - Pálfi Rita

Van vészforgatókönyv?

Nincs, komolyan mondom, hogy nincs. Amit a miniszter asszony nyilatkozott hétfőn, hogy nincs, ez valóban így van.

Terveznek külön tájékoztató kampányt a változtatásokról?

Nincs még kész a kommunikációs stratégia, az új, a 2008-as, de már készül. Ezért erről most még csak a magam nevében beszélhetek, még nem bírom a főigazgató úr jóváhagyását, illetve a miniszter asszonyét. Egy nagyon világos és összehangolt tájékoztatási programot kell összeállítanunk a minisztériummal együtt. Fontos feladatunk, hogy az embereket egészen pontosan tájékoztassuk.

Mikor indulhatna el?

Megint csak azt tudom mondani, hogyha megszületik a törvény (és kihirdetik), akkor. Utána viszont gyorsan.

Mennyivel nehezebb most véghezvinni ezt a reformot, bevezetni a több-biztosítós modellt, mint egy vagy több évvel ezelőtt lett volna?

Mindig nehéz lenne, azonban pontosítsunk: annak ellenére, hogy ezt azt elmúlt években mindenki úgy használta, hogy több-biztosítós modell, ezeket úgy hívják, hogy pénztárak. Tehát több pénztáras modell. Azt hiszem, hogy 2006-ban egyszerűbb lett volna.

Azzal szembesülök, most már hónapok óta, hogy olyan típusú vádak vagy igaztalan állítások fogalmazódnak meg ezzel a több pénztáras konstrukcióval szemben, amik teljesen abszurdak. Nem is érzi az ember, hogy mi módon védhetné ki, mert annyira rendszeridegen, amit állítanak róla.

Például?

Amikor azt mondják, hogy ez a modell olyan, mint a chilei rendszer. Ez tökéletesen távol áll az igazságtól. Ez egy európai, kötelező társadalombiztosításra épülő rendszer. A szolidaritási elemek nagyon erősen benne vannak. Tehát jövedelemarányosan kell a járulékokat fizetni, illetve törvényben rögzített normatíva alapján fizet a nyugdíjasok és gyermekek után az állam a költségvetésből az E. alapba, ez már tavaly és idén is így volt. A fejkvóta alapján pedig megy a pénz az emberek után a pénztárakhoz. A fejkvóta kifejezetten a szerint differenciál, hogy ki hány éves, tehát minél idősebb, annál több pénzt fizetnek utána, annál magasabb a fejkvóta. A kötelező társadalombiztosítást és a szolidaritást megkérdőjelezni egy ilyen rendszerben, nehezen érthető.

Van más példa. Azt mondják, hogy a pénztárak különbséget fognak tenni szegény és gazdag között. A pénztárak egyáltalán nem fogják tudni, hogy kinek mennyi pénze van. Erre nem lesz lehetőségük, a jövedelmi adatokat nem láthatják. Ezen kívül nincs joguk visszautasítani egyetlen pénztártagot sem. Ellenkezőleg: a pénztártagnak van joga választani a pénztárak között.

Egy pénztárnak nincs joga elküldeni egy problémásabb beteget?

Erre nincs joga. Aki azt mondja, hogy ide vagy oda be akarok iratkozni, azt oda be kell írni.

Nem teremthetnek olyan feltételeket, hogy elbizonytalanítsák a betegeket?

Nem, olyan mennyiségű garanciális szabály van, és olyan erős felügyelet lesz, sőt már most is van felügyelet, egyszóval olyan erős garanciális elemek vannak, hogy ilyeneket nem is lehet megtenni. Ezen felül maga a rendszer úgy van kitalálva, hogy csak az állampolgár kezdeményezhet változást.

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását