2024. április 29. - Péter

Fényképek kalapács alatt

Második fotóaukcióját tartja november 10-én a Kieselbach Galéria, az aukciós kiállítást október 30-án nyitják meg a Szent István körúti galériában. Az árverésen 122 fotóra, klasszikus és közelmúltbeli mester, valamint a fiatal nemzedék munkáira lehet lici
2007. október 27. szombat 18:38 - Hírextra
A XIX. és XX. századi magyar festészet klasszikusaira szakosodott aukciósház azt szeretné elérni, hogy a fotót itthon is értékes műtárgyként értékelje a közönség. Az első lépések, a tavalyi százszázalékos fotóárverés és a galéria festményaukcióiba beépített fotós blokkok sikere egyértelműen a folytatás mellett szóltak.

A második fotóaukció anyaga időben a XIX. századtól napjainkig tartó intervallumból válogat, témában pedig a történelmi és dokumentumfotótól a művészfotóig, portrékig, aktokig, életképekig, ünnepi és tragikus jelenetekig terjed. Szám szerint 90 történeti fotográfia vintázs kópiája és 32 kortárs magyar fotóművész alkotása.

A kikiáltási árak a hazai gyakorlathoz viszonyítva ugyan magasak, de a nemzetközi trendekhez képest alacsonyak, bár André Kertész 1934-es, Újságárusnál, Párizs című képének 1,6 millió forintos ára a nemzetközi színvonalhoz igazodik. A tavaszi aukción is ilyen kikiáltási árról indult André Kertész Iskolaudvar című 1931-es fotója és ennek az összegnek csaknem dupláján, 3 millió forintért vitte el egy ismert gyűjtő. Kertészt a világ tíz legjobb fotósa között tartják számon (e tízes névsorban rajta kívül még négy magyar van). Kertész képeinek külföldi aukciós árai igen magasak, több százezer dollárt is megadnak értük. A Christie's április 19-i New York-i árverésén 376 500 dolláros (68 és fél millió forint) leütési áron kelt el Mondrián pipája és szemüvege című világhírű kompozíciójának vintázs példánya. Ugyanezen az aukción a Chez Mondrian című Kertész-alkotást 299 és félezer dollárért, vagyis 54 és fél millió forintért vették meg. Hasonlóan sikeres volt a Sotheby's április 25-i New York-i árverése: A párizsi Vert-Galant kert télen című kép 125 ezer dolláros áron (22,75 millió forint) talált gazdára.

A most aukcióra kerülő Kertész-kép is vintázs, azaz korabeli nagyítás, amelyet maga a fotóművész készített, ezt a kép hátoldalán látható pecsétek, a fotópapír, és a kép tónusa is bizonyítja. Míg egy másik Kertész-fotóra, egy Bretagne-i tájképre 380 ezer forintért lehet majd licitálni.
A klasszikusok között Escher Károllyal, Brassaival és Angeloval találkozhat az aukció közönsége. Eschertől A biatorbágyi robbantást megörökítő A borzalom völgye című, a Pesti Napló 1931. szeptember 20-i számában is reprodukált fotóját 600 ezer forintról indítják. Két, Sevillában készült Brassai (Halász Gyula) fotónak 320, illetve 280 ezer forintos árat szabtak. Angelo (Funk Pál) 1930 körüli, Ticharich Zdenka zongoraművésznőről készített portréjának 50 ezer forint a kikiáltási ára.
Reprezentatív a kortársak névsora is. A már nemzetközi rangot szerzett Kerekes Gábor, Korniss Péter, Stalter György, Szilárdi Béla és Tóth György a kortárs klasszikusokat képviseli. A fiatal, harmincas nemzedék is eredeti látásmódról tanúskodó, külföldi kiállításokat megjárt, díjakat nyert művekkel van jelen.

A tavaszi Kieselbach aukción jó eredményeket elért Dóka Béla, Erdei Krisztina, Fekete Zsolt, Hangay Enikő, Lábady István, Perlaki Márton, Surányi Miklós és Zana Krisztián munkáiból most is lehet válogatni. Új név a kínálatban a tavalyi Lucien és Rodolf Hervé-díjas Barakonyi Szabolcsé. Czeizel Balázsé, akinek az aukción szereplő műve az Esztergomi Fotográfiai Biennálé fődíját nyerte 2006-ban, a World Press Photo-díjas Dezső Tamásé, illetve Ember Sárié és Koleszár Adélé.

A kortárs művek árairól Kieselbach Tamás elmondta, a fiatal művészek képei - a nemzetközi trendeknek megfelelő, eredeti, színes nagyítások, diasec technológiával készült durst lambda printek - esetenként magasabb árról indulnak, mint egy-egy történeti, klasszikus alkotás. Ennek az a magyarázata, hogy a kortárs képeknél csak a nagyítás, az előállítás költsége önmagában elérheti a több tízezer forintot is, hiszen ezeknél a műveknél a nagy méret erősíti a művészi hatást.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását