2024. május 10. - Ármin, Pálma

Hétezer éves épületeket találtak

Időszámításunk előtt 5500 körül épülhettek azok a faszerkezetes házak, melyeknek maradványait a Savaria Múzeum régészei tárták fel a Vas megyei Torony község határában - mondta el a múzeum szakmai igazgatóhelyettese csütörtökön az MTI-nek.
2007. szeptember 27. csütörtök 19:17 - Hírextra

Ilon Gábor hangsúlyozta: a lelet nem számít igazán régészeti szenzációnak, hiszen Hollandiától Németországon át, egészen Ausztriáig számos helyen találták meg hasonló kora újkőkori házak maradványait, sőt az utóbbi időben Magyarországon is kerültek elő ilyenek például a Győrt elkerülő út építését megelőző régészeti feltárások során.

Ilyen korú településrészletet tártak fel nemrég Balatonszárszó közelében a völgyhíd építése során, ott több mint 40 ilyen házat találtak - közölte a régész.

A Torony községnél feltárt, több mint hétezerötszáz éve épült házakat az úgynevezett dunántúli vonaldíszes kerámia régészeti kultúrájának népe építhette, az eddig előkerült három ház mellett az ásatások befejezéséig várhatóan még további három ház maradványai kerülhetnek a felszínre.
Az egykori épületek 150-200 négyzetméter alapterületűek, harminc méter hosszúak voltak, tartógerendáik magassága pedig elérhette a hat métert is. Az épületek valószínűleg padlással is rendelkeztek. A házak cölöpjeit, amelyek hat vagy hét sorban helyezkedtek el, hetven-nyolcvan centiméternyire beásták a földbe, ezeknek a nyomai kerültek most elő. A házak oldalát vesszővel fonták be, amit hatvan-hetven centiméter vastagságban agyaggal tapasztottak be.

Az agyagot helyben nyerték, így keletkeztek a házak melletti tároló és szemetesgödrök, melyek nyomait szintén megtalálták a régészek - mutatott rá a szakember.

Ilon Gábor kiemelte: a házak tájolásánál figyelembe vették az uralkodó széljárást. Ennek megfelelően az épületek keskenyednek, sarkaikat pedig lekerekítették, hogy minél kevésbé érje őket a szél.
A régész elmondása szerint nem volt váratlan, hogy a Toronyban tervezett lakópark területének feltárása során gazdag újkőkori leletanyagra bukkantak, hiszen már az 1970-es években a Szombathely és Sé között, az úgynevezett Malomi-dűlőben is jelentős eredményeket hozott a feltárás, melynek leletanyaga jelenleg is megtekinthető a Savaria Múzeum állandó kiállításán. A lelőhelyet nemzetközileg is számon tartják, és védetté is nyilvánították.

"A hetvenes években számos újkőkori idolt, vagyis ember alakú szobrocskát találtak az említett területen, melyekhez hasonlókat most is sikerült feltárni" - említette példaként Ilon Gábor.
Hozzáfűzte: a szakemberek úgy vélik, a most megtalált szobortöredékek mintegy 500 évvel korábbról származnak, mint amelyeket eddig feltártak.

Ilon Gábor elmondta azt is, hogy 178 idolt állítanak ki azon a regionális kiállításon, amely november 6-án a Zala megyei Egerváron nyílik meg. A vándorkiállítás három megye múzeumainak összefogásával valósul meg, s a tárlaton már látható lesz néhány a Torony közelében megtalált idolokból is. Az év során mindhárom megyében megtekintheti az anyagot az érdeklődő közönség.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását