Összehangolt tervek készünek
Jövő január végére, február elejére összehangolt reformjavaslatokat készít a Reformszövetség - derült ki a szövetség tagjai és a miniszterelnök között lefolytatott keddi megbeszélés után. Gyurcsány Ferenc azt mondta, a kormány és az MSZP szövetségesként t
2008. december 2. kedd 14:17 - Hírextra
Pálinkás József, az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke és Futó Péter, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) elnöke újságírók előtt közölte: a tervezett változási lépések kiterjednek az önkormányzatokra, a közigazgatásra, a nyugdíjrendszerre, vállalkozásélénkítésre, az adórendszerre, az egészségügyre és az oktatásra is. Hozzátették: a reformok célja az euró minél hamarabbi, akár 2012-es bevezetése, és ez Európai Unió átlagának elérése életszínvonalban, ezekhez pedig strukturális változások kellenek.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: a tervezett változtatások célja, hogy a következő évtized elején az euró legyen a fizetőeszköz Magyarországon és tíz éven belül a hazai átlagjövedelmek megközelítsék az európai szintet. A kormányfő azt szeretné, ha a költségvetési vita lezárását követően jövőre a reformok második hulláma kezdődne el ebben a kormányzati ciklusban, és ez határozná meg a következő fél év törvényhozási munkáját.
A gazdasági válság egyre többeket győz meg arról, hogy a reformpolitikának nincs alternatívája - fogalmazott a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc azt mondta, egyszerre kell kezelni a válság rövid távú hatásait, amelyek közül a legfontosabb, hogy ellen tudjunk állni a munkahelyek tömeges megszűnésének.
A kormányfő szerint széles körű társadalmi-politikai megállapodásra, fegyelmezett gazdaság- és társadalompolitikára van szükség. Kétségtelennek nevezte, hogy a rövid távú népszerűségi szempontok és az ország közép-hosszú távú céljai konfliktusba keveredhetnek.
"Azt szeretném, ha azoknak lenne többsége, akik szerint lehet az országot úgy is szolgálni, hogy nem a pillanatra, hanem a középtávra figyelünk" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Pálinkás József azt mondta, a Reformszövetség megfelelő hátteret akar biztosítani a Magyarország számára elengedhetetlen változásokhoz, amelyek mindenkitől áldozatot követelnek. Leszögezte: a hazai gazdasági, szellemi és tudományos élet hozzájárul a reformok kidolgozásához egy hosszabb távú megegyezés reményében.
Futó Péter szerint a Reformszövetség alapvető célja, hogy a kormánypártok és az ellenzék számára egyaránt elfogadható a reformjavaslatot készítsen, amelyet a társadalom is fel tud vállalni. Hozzátette: a változások meglépése nagyon nehéz lesz.
Magyarországnak fel kell készülnie a gazdasági világválságból kilábalásra - emelte ki a MGYOSZ elnöke.
A megbeszélésen részt vett még Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke, Parragh László, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, Vizi E. Szilveszter, az MTA volt elnöke, valamint Lőrincze Péter, a VOSZ elnöki főtanácsadója.
A Reformszövetséget múlt pénteken hozták létre az Országos Érdekegyeztető Tanácsban képviselt kilenc munkaadói szervezet vezetői, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint az MTA volt vezetői és jelenlegi elnöke.
Forrás: MTI