A betonrepedések és egyéb sérülések nemcsak az épületek külsejét csúfítják el, hanem komoly szerkezeti problémákhoz is vezethetnek, ha nem kezeljük őket időben. A betonacélok korróziója, a fagyás miatti repedések, valamint a különféle vegyi anyagok okozta károk hosszú távon veszélyeztethetik a teljes szerkezet stabilitását. A megfelelő betonjavítási technikák és anyagok alkalmazása segít megőrizni az épületek biztonságát és esztétikáját.
1. lépés: Alapfelület előkészítése
Minden sikeres betonjavítás az alapos előkészítéssel kezdődik. A sérült felületet alaposan meg kell tisztítani, hogy a javítóanyagok megfelelően tapadjanak. A cél, hogy eltávolítsuk a laza, sérült részeket, és elérjük az ép betont. A felület tisztítása után a betonacélokat is korróziómentesíteni kell, ehhez ajánlott a Baumit BetoProtect betonacélvédőszer használata, amely biztosítja a megfelelő védelmet a rozsdásodás ellen.
2. lépés: Tapadóhíd kialakítása
Az előkészített felületet alaposan nedvesítsük meg, majd vigyük fel a tapadóhidat, amely segíti a javítóhabarcs tapadását. A Baumit BetoHaft egy kiváló minőségű, ásványi adalékokat tartalmazó tapadóhíd, amelyet ecsettel vagy erős kefével kell a felületbe dolgozni. Fontos, hogy minden apró repedés és üreg gondosan kitöltésre kerüljön, így biztosítva az új réteg tökéletes tapadását.
3. lépés: A javítóhabarcs felvitele
A beton repedéseit, hibáit és hiányzó részeit javítóhabarccsal kell kitölteni. A Baumit BetoFill javítóhabarcs kiváló választás, amely egykomponensű, könnyen feldolgozható, és alkalmas kül- és beltéri használatra egyaránt. Az anyag különlegessége, hogy fagy- és jégoldósó-álló, így hosszú távon is tartós megoldást biztosít. Az anyagot maximum 4 cm-es rétegvastagságban kell felvinni, több réteg esetén a „friss a frissbe” elv alkalmazandó, vagyis még azelőtt kell felvinni a következő réteget, hogy az előző teljesen megkötne.
4. lépés: Felületképzés és befejező réteg
A végső simítás a betonjavítás utolsó, de nagyon fontos lépése. A felület egyenletességét és esztétikai megjelenését a Baumit BetoFinish befejező réteggel biztosíthatjuk. Ez a glettanyag könnyen felvihető, alkalmas kültéri és beltéri használatra egyaránt. A glettelés után érdemes a felületet megvédeni a gyors kiszáradástól, például fóliatakarással, hogy a kötési folyamat megfelelően lezajlódjon. A felületet ezután lefesthetjük Baumit homlokzatfestékkel, mint például a Baumit StarColor, amely tartós és időjárásálló bevonatot biztosít.
A betonjavítás nem egyszerű feladat, de a megfelelő technikák és anyagok alkalmazásával tartós és esztétikus eredmény érhető el. A Baumit BetoSystem egy komplett megoldást kínál, amely minden lépéshez biztosítja a szükséges anyagokat és technológiai támogatást. Legyen szó lakóépületek, erkélyek, pillérek vagy egyéb betonszerkezetek javításáról, a Baumit termékei megbízható és tartós megoldást nyújtanak, amellyel az épületek visszanyerhetik eredeti szépségüket. Fontos azonban tudnunk, hogy a rendszer alkalmazása elsősorban „betonkozmetika”, ami azt jelenti, hogy a betonszerkezetek teherbírásának javulását nem várhatjuk tőle, szerepük az esztétikai felújítás mellett az állagromlást okozó sérülések megszüntetése.