2024. november 1. - Marianna
Küldő neve: Címzett neve:
Küldő e-mail: Címzett e-mail:
Üzenet (opcionális):

Javaslat a falusi kisiskolák helyzetére

A közoktatásban az iskolák normatív finanszírozása jövőre legalább a 2005-ös, inflációval korrigált szintet érje el, s a kisebb gyerekszám kedvezőtlen következményeit a támogatási rendszer inkább ellensúlyozza, és ne tetézze - többek között ezt tartalmazz
2008. február 26. kedd 14:56 - Hírextra

Kerpen Gábor a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke az MTI-nek elmondta: azért 2005-höz viszonyítanak, mert akkortól kezdődtek meg a 10 milliárdos nagyságrendű forráskivonások a közoktatásból.

A javaslatban - az Élőlánc Magyarországért, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és több szakmai szervezet - kezdeményezi még a kötelező minimális csoportlétszámhoz kapcsolt diszkriminatív intézkedések eltörlését, azaz, hogy a tanulói létszám alapján se fejlesztési pályázatokból, se az önhibáján kívül nehéz helyzetben lévők támogatásából ne lehessen településeket illetve iskolákat kizárni.

Az Élőlánc Magyarországért honlapján is közzétett javaslat rögzíti, hogy az iskola fenntartására létrehozott társulás keretei között minden település rendelkezzék vétójoggal a saját területén működő tagintézmény vagy egyes évfolyamok megszüntetésének kérdésében.

A kisiskolák számára biztos jövőt sok esetben csak a fenntartó települések együttműködése jelent. Ezért a már megkötött társulási szerződéseket újra kell tárgyalni - írják.

A kezdeményezők alapelvként kimondanák, hogy az állam és az önkormányzatok iskolafenntartó kötelezettségüknek akkor tesznek eleget, ha gondoskodnak róla, hogy az általános iskola 8 évfolyamát lehetőleg minden gyermek a saját lakóhelyén végezhesse el. Minden más megoldás, amit a gyereklétszám csökkenése vagy az anyagi ellehetetlenülés az önkormányzatokra rákényszerít, szükségmegoldásnak minősül.

A résztvevők szerint a megszorítások egyedül a költségvetési források kivonását illetve átcsoportosítását szolgálják, ugyanakkor jóvátehetetlen károkat okoznak a településeknek, melyek az iskolával elveszítik az utolsó közösségformáló, kultúraközvetítő intézményt. Az intézkedések hatékonyságjavító hatásával kapcsolatos vélekedések megalapozatlanok: a kistelepülések iskoláinak teljes megszüntetése is legfeljebb egy százalékos megtakarítást jelentene az oktatási költségvetésben. A gyerekek utaztatása ezzel szemben jelentős többletköltséggel jár.

Úgy vélik: a csoportlétszámhoz kötött finanszírozás alapvetően igazságtalan, hiszen a városi iskolákban nyilvánvaló pedagógiai előnyök miatt alkalmazott csoportbontás nem jár a normatíva csökkentésével.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását