Az influenzajárvány menetrendszerű érkezése idején ki gondolna arra, hogy nemcsak ő, hanem kutyája is hasonló kórtól szenvedhet? Pedig a kutyák is lehetnek influenzások, ha a kórokozó, a parainfluenza vírus megtámadja szervezetüket.
Akárcsak az embereknél, a kutyák esetében is a légutak jelentik a kórokozó elsődleges támadási felületét. A fertőzés első tünetei jól hallhatóak, hiszen a kutya elkezd hevesen és szárazon köhögni, amelynek hangja először még csattanó, tehát azt is vélhetnénk, hogy csak feltűnően ugat a kedvencünk.
A megbetegedést étvágytalanság is kísérheti, de nagy aggodalomra rendszerint nincs ok: a legtöbb kutya egy-két héten belül meggyógyul. Ritkán azonban tüdőgyulladás is kialakul, amelynek jól felismerhető jele a nedvessé váló köhögés. Ez már komoly veszélyt jelent, s nemcsak a beteg állatra, hanem a vele zárt közösségben élő négylábúakra is, mert nagyon ragályos betegség, s az együtt tartott állatokat gyorsan megbetegíti. Leginkább a többkutyás háztartásokban és a tenyészetekben élő, valamint a kiállításokra, panziókba, vagy kennelekbe kerülő kutyákat fenyegeti a fertőzés, a nagy egyedsűrűség következményeként. Ezért is nevezik a hasonló tüneteket okozó 2-es típusú adenovírus, Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida nevű baktériumok által okozott tünetegyüttest összefoglaló néven kennelköhögésnek.
A kutyák parainfluenzájának gyógykezelése - célzott antibiotikum kezeléssel - rendszerint sikeres. A betegség megelőzésére az évente beadott kombinált vakcina szolgál.