2024. május 2. - Zsigmond

Andor: kedvező hatások Ausztriában

Az osztrák és a német gazdaságra nézve csak kedvező hatások várhatók a múlt havi munkaerő-piaci nyitásból a korábbi esetekről készült tanulmányok alapján - jelentette ki Andor László uniós biztos egy hétfői bécsi konferencián.
2011. június 21. kedd 07:05 - HírExtra
Az elmúlt másfél hónap adataiból korai lenne konkrét következtetéseket levonni, ugyanakkor más országok tapasztalatai azt mutatják, hogy a 2004-ben csatlakozott uniós tagállamok munkavállalói jelentősen hozzájárultak a fogadó ország gazdasági növekedéséhez. A munkaerő-piac megnyitása nem okozta a munkanélküliség növekedését, sem a bérek csökkenését, ugyanakkor hozzájárult a foglalkoztatás "kifehérítéséhez" - mondta a bizottság foglakoztatási és szociális kérdésekért felelős tagja az osztrák szakszervezeti szövetség konferenciáján.

Ismét meggyőződésének adott hangot, hogy sem Ausztriában, sem Németországban nem várható a munkavállalók tömeges beáramlása.
Az osztrák szociális minisztérium múlt csütörtökön közzétett első összegzése szintén azt mutatta, hogy egyes aggodalmakkal ellentétben az első hónapban nem következett be "roham". A tárca közlése szerint 8.700-an érkeztek Ausztriába munkavállalási céllal, ebből háromezren Magyarországról, kétezer-ötszázan Lengyelországból, ezerötszázan Szlovákiából, illetve néhány százan Szlovéniából és Csehországból. A kelet-európaiak mindössze két ezrelékét teszik ki a 3,4 millió osztrák foglalkoztatottnak, a térségből jelenleg mintegy 84 ezren vállalnak munkát Ausztriában - közölte a tárca.

Andor László rámutatott, hogy becslések szerint a 2004-ben csatlakozott tagállamok állampolgárainak aránya az EU "régi" 15 tagállamában viszonylag alacsony, 0,6 százalék. 2015-re 0,8 százalékra nő az arányuk, 2020-ban pedig valamivel kevesebb mint egy százalékot tesz majd ki.

A biztos idézte a Manpower nemzetközi munkaközvetítő vállalat adatait is. Eszerint Ausztriában a munkaadók 35 százaléka, Németországban 39 százaléka küzd nehézségekkel megfelelő munkaerő toborzásában, míg az európai országokban átlagosan 23 százalék ez az arány. Rámutatott arra is, hogy Ausztriában hiány van munkaerőből például kereskedelmi képviselőkből, számítástechnikai szakemberekből, orvosokból és sofőrökből.

Május elsejével az utolsó két "régi" uniós tagállam - Ausztria és Németország- is feloldotta átmeneti korlátozó intézkedéseit a 2004-ben csatlakozott nyolc posztkommunista tagállam munkavállalói előtt, így a cseh, észt, lengyel, lett, litván, magyar, szlovák és szlovén munkavállalók már az Európai Unió teljes területén szabadon dolgozhatnak. A 2007-ben csatlakozott Bulgária és Románia munkavállalóival szemben továbbra is átmeneti korlátozó intézkedéseket alkalmaz több tagállam.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását