2024. május 1. - Munka Ünnepe , Fülöp, Jakab

A magyarok a schengeni bővítés mellett, a hollandok ellene

Pintér Sándor azt reméli, hogy a lengyel EU-elnökség alatt megvalósulhat Bulgária és Románia csatlakozása a belső határellenőrzéstől mentes schengeni rendszerhez.
2011. június 9. csütörtök 11:59 - HírExtra
A holland bevándorlási miniszter azonban úgy nyilatkozott: Hága csak jövőre dönt a két ország csatlakozásához való hozzájárulásról.

Az uniós országok belügyminisztereinek csütörtöki luxembourgi tanácskozására érkezve a magyar belügyi tárca vezetője az MTI-nek elmondta: a magyar EU-elnökség megfogalmazott egy pontos szöveget, amely lehetővé teszi, hogy ezeknek az országoknak a csatlakozása a lehető leghamarabb megtörténjen - első lépésként a légi közlekedésben, második szakaszban pedig a szárazföldi és a vízi határokon. E szövegben 26 tagország megegyezett, mindössze egy van, amelyik jelen pillanatban módosítást szeretne - mondta Pintér Sándor, anélkül, hogy megnevezte volna a különvéleményen levő országot. A Schengen-csatlakozás uniós jóváhagyásához az összes tagállam egyetértésére van szükség.

Gerd Leers holland bevándorlási miniszter viszont azt mondta Luxembourgba érkezve, hogy Hága csak jövőre dönt a két ország Schengen-csatlakozási kérelméről, és akkor is kétéves "próbaidőt" kötne ki.

"Elengedhetetlen, hogy Romániában és Bulgáriában az összes elfogadott igazságügyi reformintézkedés hatékony és visszafordíthatatlan legyen" - érvelt Leers.

Korábban Németország és Franciaország is jelezte aggályait azzal kapcsolatban, hogy e két országban sikerült-e olyan mértékben visszaszorítani a korrupciót és a szervezett bűnözést, hogy az már nem veszélyezteti a "Schengen-alkalmasságot".

A csütörtöki belügyminiszteri tanácskozáson Schengen nem csupán Bulgária és Románia kapcsán kerül szóba, hanem arról is vitát folytatnak, hogy az észak-afrikai menekülthullám mennyire "rázta meg" a belső határellenőrzéstől mentes rendszert. Egyes tagállamok szerint nagy számú menekült beáramlása esetén indokolt lenne átmeneti jelleggel lehetővé tenni a belső határellenőrzés visszaállítását.

Pintér Sándor azonban a tanácskozásra érkezve hangsúlyozta, hogy Schengen az Európai Unió egyik legnagyobb vívmánya, amely biztosítja az állampolgárok mozgásszabadságát. Szerinte mindeddig nem érzékelhetőek olyan hatások, amelyek ezt a vívmányt veszélyeztetnék, így nem indokolt a szabályrendszer olyan megváltoztatása, amely "felfüggesztené" ezt a mozgásszabadságot. A soros elnökséget képviselő magyar belügyminiszter elismerte, hogy vannak olyan országok, amelyek ilyen módosítást akarnak, de szerinte "ez pillanatnyilag nem aktuális".

A belügyminiszterek napirendjén szerepel az Európai Bizottság vízumpolitikai előterjesztése is. Nemrégiben felmerült, hogy egyes nyugat-balkáni országok polgárai részéről nagyon sok visszaélés tapasztalható, ezért a vízumliberalizációs szabályozásba szükség esetére be kellene építeni egy "felfüggesztési záradékot". Pintér Sándor ezzel kapcsolatban úgy vélekedett: pillanatnyilag nem olyan mértékűek a visszaélések, hogy erről a mostani ülésen részletes vitát kellene nyitni.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását