2024. május 16. - Mózes, Botond

Vörösiszap: határozatban is emlékezni kellene az áldozatokra

A Jobbik azt kezdeményezi, hogy az Országgyűlés határozatban emlékezzen meg a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa áldozatairól és a mentés során megsérült hivatásos és önkéntes életmentőkről.
2011. január 17. hétfő 14:58 - HírExtra
Mondta el hétfői sajtótájékoztatóján Kepli Lajos, a katasztrófát vizsgáló parlamenti bizottság elnöke. A Jobbik emellett felháborítónak tartja, hogy több mint 100 nappal a katasztrófa megtörténte után nincs senki sem előzetes letartóztatásban a felelősök közül.

Az ajkai katasztrófát vizsgáló bizottság munkájával kapcsolatban Kepli Lajos elmondta: megkapták a vagyonkezelőtől a Mal Zrt. privatizációjával kapcsolatos anyagokat és még várják a Mal technológiájával kapcsolatos dokumentumokat a cégtől. Ezt követően februárban kezdődhetnek a meghallgatások és terveznek egy kolontári kihelyezett ülést is.

Kepli Lajos felháborítónak nevezte, hogy a Mal Zrt. jogi képviselője a kártérítési perek során természeti katasztrófára hivatkozik, holott a Jobbik szerint a cég felelőssége megkerülhetetlen.

A bizottsági elnök hangsúlyozta: a cég környezetvédelmi engedélye 45 százalékos nedvességtartalmú - vagyis viszonylag száraz, így nehezebben mozgó - és legfeljebb 11,5-es pH értékű iszap tárolását engedélyezte a Mal Zrt.-nek, ezzel szemben a katasztrófa után a már vízzel keveredett iszapnak is 12-13-as pH értéke volt. Ha csak 45 százalékos nedvességtartalma lett volna, akkor "nem jutott volna el Kolontárig sem, nemhogy Somlóvásárhelyig" - jegyezte meg.

A Jobbik szerint ki kell mondani, hogy a Kolontárnál nem lúgos vörösiszap, hanem "némi vörösiszapot magával ragadó tömény lúg" ömlött ki a gátszakadás után, aminek semmilyen körülmények között nem szabadott volna a tározóban lenni.

Az ellenzéki párt szerint az is kérdés, hogy hogyan minősíthették az ajkai vörösiszapot nem veszélyes hulladéknak, miközben hatósági dokumentumok szerint ugyanez a vörösiszap az almásfüzitői tározóban veszélyes hulladéknak számít. Ráadásul Almásfüzitőn éppen ezért évi 130 ezer tonnányi veszélyes hulladékot lehet legálisan elhelyezni, amit a Jobbik felháborítónak tart és követeli ennek az engedélynek a felülvizsgálatát - tette hozzá Kepli Lajos.

Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: pártja számára hosszú távon csak a hasonló tározók teljes felszámolása elfogadható, rövid távon pedig a "gátak kiporozásának megakadályozása", amely ugyanis növelheti a rákos megbetegedések gyakoriságát.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását