2024. június 17. - Laura, Alida

Start-szerződés: ratifikálták

Az Egyesült Államok szenátusa szerdán 71:26 arányban jóváhagyta az Oroszországgal a nukleáris hadászati fegyverek csökkentéséről megkötött új START-szerződést.
2010. december 23. csütörtök 09:18 - HírExtra
Az egyezmény értelmében az amerikai és az orosz hadászati nukleáris arzenál robbanótölteteinek száma 1550-re, a hordozóeszközök száma pedig 700-ra csökken a jóváhagyás után. (Oroszország meg nem ratifikálta a szerződést.) Az új START életbe lépése nyomán újrakezdődhet a két fél katonai nukleáris létesítményeinek kölcsönös ellenőrzése, ami az előző szerződés múlt decemberi lejárta után abbamaradt. Az új START-egyezményt áprilisban, Prágában írta alá Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök.

Obama az új START elfogadása mellett méltatta az adóügyekben megkötött a republikánusokkal megkötött kompromisszumot és a homoszexuálisok katonai szolgálattól való eltiltásának eltörlését. Az elnök "a kétpárti haladás évszakának" nevezte a novemberi választások után eltelt időszakot és köszönetet mondott a kifutó mandátumú kongresszusnak a "béna kacsa" időszakban elvégzett munkájáért.

Akkor is Putyin


A George W. Bush és Vlagyimir Putyin előző elnökök által 2002-ben, Moszkvában szignált korábbi megállapodás értelmében a feleknek 2012-ig 2200-ra kell csökkenteniük hadászati nukleáris robbanótölteteik számát. Az idősebbik Bush elnök és a Borisz Jelcin orosz államfő által aláírt eredeti START (Strategic Arms Reduction Treaty, a.m. Szerződés a hadászati fegyverek csökkentéséről) értelmében az amerikai, valamint az orosz hordozóeszközök számát 2009 végére 1600-ra kellett csökkenteni.

Az Egyesült Államok jelenleg 1950 stratégiai robbanótöltettel rendelkezik, 798 hordozóeszközre szerelve az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) szerint. A The New York Times úgy értesült, hogy Oroszországnak 2540 hadrendbe állított robbanófeje és 574 hadászati hordozóeszköze van.

Moszkva üdvözli a hadászati támadó fegyverek korlátozásáról és csökkentéséről szóló START-szerződés amerikai szenátus általi ratifikálását - mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva szerdán este Moszkvában.

Kijelentette azonban, hogy az amerikai szenátus által elfogadott vonatkozó határozat "bonyolult, sokrétű dokumentum, amely elmélyült tanulmányozást igényel", s mivel a jelek szerint a szerződés szövege az utóbbi időben bizonyos "evolúción" ment át, ezért az orosz parlament felsőházának bizonyos időre lesz szüksége a ratifikáláshoz.
Forrás: MTI/HirExtra
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását