2024. május 13. - Szervác, Imola

Kiléphet a koalícióból az RMDSZ?

Markó Béla egy tagnapi sajtóértekezleten elmondta, hogy csak abban az esetben vesz részt az RMDSZ a kormánykoalícióban, ha folytatják a reformokat Romániában.
2010. november 5. péntek 07:01 - HírExtra
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az oktatási törvénnyel kapcsolatos alkotmánybírósági döntés után megvizsgálja az új helyzetet, és csak abban az esetben hajlandó a jövőben is részt venni a kormánykoalícióban, ha továbbra is van esély a társadalom egészét érintő reformok megvalósítására - fejtette ki csütörtöki bukaresti sajtóértekezletén Markó Béla.

A szövetség elnöke - aki az RMDSZ és a Demokrata Liberális Párt (PD-L) alkotta kormány miniszterelnök-helyettese - a romániai sajtó rendkívüli érdeklődése közepette beszélt a magyarok szervezetének álláspontjáról.

Szerdán a román alkotmánybíróság úgy határozott: ellentétes az alaptörvénnyel, hogy a kormány gyorsított eljárással, "felelősségvállalással", azaz parlamenti vita lehetősége nélkül (vállalva a bizalmatlansági indítvány kockázatát) terjesztette a honatyák elé az oktatási törvény tervezetét. Ezt megelőzően a kabinet a közoktatás és a felsőoktatás egészét szabályozni hivatott jogszabálycsomagot visszavonta a szenátus napirendjéről; ez utóbbi lépést támadta meg az alkotmánybíróságon Mircea Geoana ellenzéki szociáldemokrata párti politikus, a szenátus elnöke.

Az alkotmánybíróság szerdai határozata kimondja: alaptörvénybe ütközik, hogy gyorsított eljárással terjesztette a kormány a parlament elé a jogszabályt. Ezáltal alkotmányos természetű jogi ellentét keletkezett a parlament és a kormány között, mivel a jogszabálytervezet szerepelt már a szenátus napirendjén, s a szenátus végső döntéshozói jogkörrel rendelkezik. A demokrata-liberális miniszterelnök, Emil Boc számára roppant kínos a taláros testület döntése, amely az RMDSZ számára is kedvezőtlen politikai fejlemény.

Markó sajtóértekezletén kiemelte: az új oktatási törvény lehetőséget teremtett volna arra, hogy kiiktassák a kisebbségi oktatást még sújtó diszkriminatív intézkedéseket. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a jogszabály nemcsak az anyanyelvű oktatás, hanem az egész oktatási rendszer reformja tekintetében is előrelépést jelentett volna. Bírálta a nagyobbik kormánypárt képviselőit, különösen a szenátus oktatási szakbizottságának demokrata párti elnökét amiatt, hogy a testületben immár közel fél éve akadályozzák a törvény elfogadását. Emlékeztetett: éppen e huzavona miatt látta szükségesnek az RMDSZ is a törvénycsomag "felelősségvállalással" való előterjesztését.

A szövetségnek nem az az érdeke, hogy kilépjen a kormányból, hanem az, hogy a koalíció hatékonyan működjön, márpedig most nagyon is megkérdőjelezhető ez a hatékonyság. A koalíciónak hiába van matematikai értelemben többsége a parlamentben, ha valójában gyenge - tette hozzá.

Jelezte: az RMDSZ operatív döntéshozó szervei megvizsgálják a kialakult politikai helyzetet (megvárva például az alkotmánybíróság részletes indoklását), s azután döntenek arról, hogy a szervezet marad-e a koalícióban vagy nem. Úgy vélte: csak abban az esetben érdemes a jövőben is vállalni a kormányzati szerepet, ha továbbra is van esély a társadalom egészét érintő reformok - így az oktatás reformjának - megvalósítására, a decentralizációra. "Nem veszünk részt olyan koalícióban, amely nem képes megvalósítani saját reformprogramját, beleértve a kisebbségi jogok bővítését is" - szögezte le az RMDSZ elnöke.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását