2024. május 21. - Konstantin

Olcsóbb lesz a malária elleni új vakcina

Több mint 5500 afrikai gyerek kapta meg a GlaxoSmithKline kísérleti maláriavakcináját, a brit gyógyszergyártó cég ígéretet tett rá szerdán, hogy az ár nem lehet akadály, amennyiben hatásos a védőoltás.
2009. október 28. szerda 21:52 - HírExtra
A Mosquirix nevű vakcina az első védőoltás, amely eljutott a klinikai kipróbálás végső szakaszába, ezért érthető a zsongás, melyet a jövő héten Nairobiban zajló, 1500 fős konferencia résztvevői közt keltett.

Miközben a vakcina tesztjének részletes eredményeire még várnia kell a világnak, Andrew Witty, a Glaxo igazgatója elmondta, hogy cége elkötelezte magát amellett, hogy elérhető árat állapít meg.

Christian Loucq, a PATH Malária Vakcina Kezdeményezés nevű nonprofit szervezet elnöke elmondta, hogy nemzetközi és afrikai szakértők reményei szerint a Mosquirix lesz az a szer, amellyel belátható időn belül sikerül megsemmisíteni a gyilkos kórt.

A malária csaknem egymillió embert öl meg évente, a világ lakosságának mintegy negyven százalékát veszélyezteti a kór, főként a szegényebb országokban. Egészségügyi szakértők hangsúlyozzák, hogy nem létezik csodafegyver a betegség ellen. Becslések szerint 4,2 milliárd dollárra lenne szükség évente a malária elleni küzdelemben.
A Mosquirix nagyszabású hatékonysági és biztonsági próbái májusban kezdődtek el, eddig hét afrikai országban - köztük Tanzániában, Kenyában, Malawiban, Mozambikban és Gabonban - eddig 5 és 6 ezer közé teszik a beoltott gyerekek számát. Az afrikai kontinens valaha volt legnagyobb tesztjében összesen 16 ezer gyerek vesz majd részt, az első adatokra 12 hónap múlva, az összesített eredményekre 30 hónap elteltével lehet számítani.

A vakcina korábbi próbái szerint 50-55 százalékos a hatékonysága, engedélyeztetéséhez pedig további három-öt év kell majd , ezért szakértők hangsúlyozzák, hogy a malária elleni harcot több fronton kell folytatni.

Rovarölő szerekre van szükség a maláriát terjesztő szúnyogok ellen, melyekkel befújhatják az ágyhálókat és a házakat, új szereket kell találni a megbetegedett emberek kezelésére, valamint a régieket finanszírozni, és a vakcinakutatásokat is folytatni kell.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását