OEP nem finanszírozza a koraszülött ellátást
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a teljesítményvolumen-korlát miatt nem hajlandó finanszírozni a koraszülött-ellátás egy részét - mondta Pesti Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője szerdán az MTI-nek. Az egészségügyi minisztérium szerint u
2008. június 11. szerda 22:56 - Hírextra
A Fidesz szakpolitikusa annak kapcsán nyilatkozott, hogy a Semmelweis Egyetem II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának vezetője a Magyar Hírlap szerdai számában úgy nyilatkozott: attól tart, ha így megy tovább, összeomlik a koraszülött-ellátó rendszer.
Pajor Attila klinikaigazgató a lapnak elmondta azt is: munkájukat egyre nehezebb elvégezniük, mert a koraszülöttek ellátásában is érvényes a 2005-ben bevezetett úgynevezett teljesítményvolumen-korlát, amely fölött ugyan elismeri, de ma már nem fizeti az ellátást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár.
Pesti Imre hangsúlyozta: furcsa, hogy a kormány jó néhány koraszülött-ellátással foglalkozó osztályt és intézményt zárt be, többek között a Schöpf-Merei kórházat. Véleménye szerint a Schöpf-Merei kórházat újra lehetne indítani.
Kiemelte azt is: a szakmai kollégium szerint olyan kapacitásszűkítést hajt végre a kormány, amely többek között a koraszülött-ellátást is veszélyezteti.
A fideszes politikus felidézte a II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika professzorának nyilatkozatát, mely szerint nem tudják, hogy meddig képesek finanszírozni saját zsebből, a dolgozók bérének egy részéből a koraszülött-ellátást.
Az Egészségügyi Minisztérium szerdai közleménye szerint az országban biztonságos a koraszülött-ellátás. A tárca álláspontja az, hogy a Fidesz állításával szemben a koraszülött-ellátásnak mind a kapacitása, mind a finanszírozási feltételei megfelelőek. Az egy ágyra jutó finanszírozás 25 százalékkal nőtt, ilyen módon 2008-ban a koraszülött-ellátásra fordítható összeg jelentősen növekedett.
A Fidesz állításával szemben a teljesítményvolumen-korlát (TVK) nem jelent akadályt. A koraszülött-ellátás ugyanis a gyermekellátás keretében a védett TVK körébe tartozik, amely csak erre az ellátásra fordítható.
A közlemény szerint nem igaz az ágyszám szűkítésre vonatkozó állítás sem, hiszen a koraszülött-ellátásra szánt helyek száma 2006 óta mindössze kilenc ággyal csökkent - azaz 459 ágyról 448 ágyra.
A közleményben megemlítik, hogy a Semmelweis Egyetem II. számú Nőgyógyászati és Szülészeti Klinikájának az ágykihasználtsága az első félévben a 82 százalékot sem érte el.
Mint fogalmaznak: azt a feltételezést is abszurdnak tartják, hogy az ellátást bárhol a dolgozók bérének terhére fizessék.
Forrás: MTI