2024. április 28. - Valéria

Bond a nevem!

"A nevem Bond, James Bond" - ez a világ leghíresebb filmes szállóigéje. Bond a világ legismertebb titkosügynöke és egy találó vélekedés szerint ő testesíti meg Nagy-Britannia legjellemzőbb figuráját. Alkotója, a szintén angol, elegáns ás pályáját kémként
2008. május 26. hétfő 11:33 - Vladár Tamás
Egy földbirtokos képviselő fia, dúsgazdag bankár unkája volt, ám gyermekkora mégsem telt gondtalanul: anyjától kevés szeretetet, de annál több kritikát kapott. Etonból - ahol szellemi és fizikai képességeivel is kitűnt - nőügyei miatt távoznia kellett, a sandhursti katonai akadémia nem nyerte el tetszését, ezért a kontinensre ment nyelveket tanulni. A külügyminisztérium visszautasította, így a Reuters hírügynökségnél kezdett dolgozni, majd az üzleti életben akart vagyont szerezni. Gazdag ugyan nem lett, de elérte az áhított függetlenséget, kifinomult partijairól és nőügyeiről legendák keringtek.

1939-ben, a világháború előestéjén beszervezte a titkosszolgálat, a haditengerészeti kémfőnök személyes asszisztense lett 17F fedőnéven. Veszélyes küldetéseket hajtott végre, kommandót vezetett ellenséges területen, miközben mindig nála volt kedvenc fegyvere, egy könnygázzal töltött golyóstoll. Írói tehetsége ekkor még csak abban nyilvánult meg, hogy két nap alatt megszövegezte a CIA elődje, az OSS alapokmányát és tervet dolgozott ki (Goldeneye elnevezéssel) Gibraltár védelmére.

A háború után Jamaicán építette fel Goldeneye névre keresztelt házát, s élte tovább édes életét. Amikor aztán 44 évesen egy férjezett asszonnyal folytatott viszonya révén apa lett, meg kellett komolyodjon. Belevágott az írásba, s megszületett Őfelsége 007-es számú titkosügynöke, aki megváltoztatta Fleming életét és a modern tömegkultúrát. James Bond modelljén ma is vitatkoznak, de egészen biztos, hogy Fleming saját életéből merítette a legtöbb ihletet. A hasonlóság nagyon is feltűnő: az előkelő származás, az etoni iskola, a sárm és elegancia, a szép nők szeretete mindkettejükre jellemző volt. Az biztos, hogy a nevet egy amerikai ornitológustól kölcsönözte, amikor egy férfiasságot és határozottságot sugárzó, könnyen megjegyezhető nevet keresett. (Fleming később bocsánatot kért a tudóstól a neki okozott kellemetlenségekért és felkínálta: nevezzen el róla valamilyen szörnyű madárfajtát...)

Fleming James Bond kalandjainak 14 epizódját írta meg, ezeket 36 nyelvre fordították le és csak haláláig 50 millió példányt adtak el belőlük. Művei huszonkét sikerfilm alapját szolgáltatták, a titkosügynököt megszemélyesítette Sean Connery, Roger Moore és Pierce Brosnan is. A sorozatot Fleming halála után három szerző is folytatta, sőt halála századik évfordulóján újabb Bond-regény jelenik meg, de egyikük sem ért el hozzá hasonló sikereket.

A napi hetven cigaretta, házasságának válsága, a munkájával kapcsolatos stressz aláásta egészségét, mozgalmas élete alig 56 éves korában, 1964. augusztus 12-én ért véget.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását