2024. május 20. - Bernát, Felícia

Írtó régi település a Himalájában

A Himalája keleti részének eddig legrégebbi településnyomaira bukkantak osztrák kutatók. A Bhutáni Királyság északi részén végzett átfogó kutatás keretein belül az innsbrucki és bécsi geológusoknak sikerült bizonyítékot találniuk arra, hogy a Himalája magasan fekvő völgyeit már a korai kőkorban emberek lakták.
2009. július 5. vasárnap 17:34 - HírExtra
A kutatócsoport üledékelemzéssel, pollenhatározással, továbbá radiokarbonos és lumineszcens kormeghatározással próbált fényt deríteni arra, hogy kik lehettek a világ tetejének legelső lakosai. Eredményeik arra utalnak, hogy valószínűleg már 6700 éve felderítette az ember a Kelet-Himaláját, és legkésőbb 4700 évvel ezelőtt állandó lakhelyet is létesített ott - írta a Der Standard című osztrák lap.

Az innsbrucki egyetem kutatója, Michael Christian Meyer és a bécsi egyetem professzora, Hermann Häusler csapata által gyűjtött adatok ezen kívül arra is utalnak, hogy a népvándorlás összefüggött az éghajlatváltozással. Valószínűsíthető, hogy Bhután magasan fekvő völgyeinek lakosai azon tibeti nomádok leszármazottai, akik annak idején jakjaikkal együtt dél felé átkeltek a hágókon.

Szoros összefüggés van a nomádok vándorlási útvonalai, a Himalája gleccsereinek kiterjedése és a monszun váltakozó erőssége között - hangsúlyozta Meyer.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását