2024. május 16. - Mózes, Botond

Szigorúbb szabályozást sürgetnek az európai vezetők

Több nyugat-európai országban is állami tőkeinjekciót kaptak kereskedelmi bankok, hogy túléljék az amerikai pénzpiaci válság okozta európai sokkot. Az uniós vezetők szerint a kormányoknak kötelességük biztosítani az állampolgárok pénzét, de élesen bíráltá
2008. október 6. hétfő 12:30 - Hírextra
Az elmúlt hetek eseményei után vasárnap a negyedik nagy európai pénzintézetet is az államnak kellett kihúznia a bajból. Az amerikai jelzálogpiaci válság európai begyűrűzése sorra szedi áldozatait: a belga-holland Fortis, a belga-francia Dexia és a brit Bradford and Bingley után hétvégén a súlyos likviditási gondokkal küzdő német Hypo Real Estate kapott 50 milliárd eurós állami tőkeinjekciót.

Angela Merkel kancellár elmondta, a mentőcsomagban kétszeresére emelkedik a bankok garanciavállalása, a német állam pedig teljes garanciát vállal a banki betétekben elhelyezett magán megtakarításokra.

"A kormány nem engedi meg, hogy egy pénzintézet problémája kihasson az egész szektorra. A felelőtlen pénzügyi vezetőket hosszú távon is felelősnek tartjuk a válságért. Mindettől függetlenül a kabinet gondoskodik az emberekről, ezzel tartozunk nekik. Megnyugtatjuk a betétszámlával rendelkező állampolgárokat, hogy a pénzük biztonságban lesz" - hangsúlyozta a kancellár.

A Hypo Real Estate példája azonban nem egyedülálló. A Fortis holland részesedését felvásárolta a holland állam, a belga felet pedig a BNP Paribas francia bankcsoport szerezte meg.

A belga-francia Dexiánál 6,5 milliárd eurós tőkeinjekcióról, a brit Bradford and Bingleynél pedig 50 milliárd fontnyi hitelkintlévőség állami kezelésbe vételéről döntöttek. Mivel a kilátások nem javulnak, Franciaország, Németország, Olaszország és Nagy-Britannia vezetője a hétvégén közösen tárgyalt a kialakult helyzetről, és vállalták, hogy kormányuk megsegíti a bajba jutott nemzeti pénzintézeteket.

Nicolas Sarkozy francia elnök azt mondta, szigorúbb állami felügyeletre van szükség. "A pénzpiac összes szereplőjére vonatkozóan szigorúbb szabályozást kell kialakítanunk, és a hatósági felügyeletet a piac összes szereplőjére ki kell terjesztenünk. Nemcsak a kereskedelmi, hanem a befektetési, a jelzáloghitel-bankokra, a minősítő intézetekre és a spekulatív, árfolyamfedezeti alapokra, az úgynevezett hedge fundokra is" - jelentette ki.

A francia elnök, a német kancellár, valamint a brit és az olasz miniszterelnök egyetértett abban is, hogy az Európai Bizottságnak rugalmasnak kell lennie a vállalkozásoknak juttatandó állami segítségre vonatkozó szabályok alkalmazásában, és hogy a válságnak a felelősökre nézve következményekkel kell járnia, s a bajba jutott bankok részvényeseinek át kell vállalniuk a teher egy részét.
Forrás: inforadio
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását