Derbyfesztivál
				Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendeznek derelyefesztivált szombaton a Nógrád megyei Iliny községben; a programnak a régi ízek visszahozása mellett az is célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a kistérség településeit.
									
						
			2008. szeptember 25. csütörtök 16:06 - Hírextra
			
			
			
			
			
			
		 
		
				Veres Béláné, Iliny alpolgármestere az MTI-nek elmondta: az egésznapos derelyefesztivált közösen szervezi az önkormányzat a Balassagyarmati Kistérség Többcélú Társulással. Mivel a kistérség falvai közül nincs mindenkivel kapcsolatuk, a programot azzal a céllal is szervezik, hogy kialakuljanak az ismeretségek - tette hozzá.
    Ezért a részvétel feltételéül azt szabták, hogy az ötfős főzőcsapotok tagjai között szerepeljenek a polgármesterek vagy az alpolgármesterek is.Emellett a csapatoknak népviseletben kell megjelenniük. Az alpolgármester kitért rá, régen természetes volt, hogy az asszonyok a hétköznapi népviseletben főztek.
    A derelye a legegyszerűbb étel volt a nógrádi falvakban, hiszen a krumpli mindenkinél megtermett, de voltak, akik nem is főtt krumpliból és lisztből gyúrták a tésztát, hanem lisztből és vízből, vagy lisztből és tojásból.
    Ilinyben a szilvalekváros tészta számít hagyományosnak, de az ízesítések között is megtalálható a túró, a dió vagy a baracklekvár.Sőt, régen az erdőben termő, feketebogyós borzagból főzött lekvárral töltötték meg a derelyét.
    Veres Béláné elmondta: ilyen lekvárt manapság már nem készítenek, de a jövő évi derelyefesztiválra ezzel is készülnek.
							
Forrás: MTI