2024. április 19. - Emma

Szén-dioxidot juttatnak a föld alá

Hatvanezer tonna szén-dioxidot pumpálnak több mint 800 méter mélyre a földfelszín alá a következő két évben a Berlin melletti Ketzinnél, a német geológiai kutatóközpont (GFZ) kísérleti telepén.
2008. július 1. kedd 13:19 - Hírextra
A projekt egy szénalapú, de csekély szén-dioxid kibocsátással járó kísérleti áramtermelési módszer hatásvizsgálata. A kísérletben résztvevő európai tudósok a GFZ kutatóival közösen azt vizsgálják, hogy lehetséges-e hosszú távon a föld alatt tárolni szén-dioxidot, amely különben a légkörbe kerülne és erősítené a globális felmelegedés folyamatát.

A szén-dioxid elkülönítésére alkalmas speciális erőművet a Vattenfall energetikai konszern építi. A kísérlet első szakaszában iparilag előállított és hatalmas fémtartályokban a helyszínre szállított szén-dioxidot használnak. A gázt sós vizes oldattal keverik, majd három furaton keresztül belepumpálják a 800 méteres mélységben fekvő homokkőrétegbe, és szondák segítségével figyelik a szén-dioxid és a környezet kölcsönhatását. - "Az üvegházhatású gáz eltemetése egy lehetőség arra, hogy időt nyerjünk a szén-dioxidszegény energiatermelési technológiák kifejlesztéséhez" - mondta Reinhard Hüttl, a GFZ vezetője a hétfőn átadott telep megnyitóján.

 Az Európában egyedülálló vállalkozás nem arat osztatlan elismerést. Környezetvédők szerint az erőmű technológiája legkorábban 2020-ra lesz bevezetésre érett, ez pedig klímavédelmi szempontból túl késő, és egyébként is csak az elavult barnaszénbányászat fenntartását szolgálná.
Sigmar Gabriel, a szövetségi kormány környezetvédelmi minisztere is csak átmeneti megoldásnak tartja a szén-dioxidtemetést. A szociáldemokrata politikus szerint Németország legfeljebb egy erőmű-generáció szén-dioxidkibocsátásának tárolására elegendő kapacitással rendelkezik.

Az Európai Unió azt szorgalmazza, hogy 2050-re valamennyi európai erőmű szén-dioxidkibocsátása kerüljön a föld alá az úgynevezett széncsapdás tárolási technológia (Carbon Capture and Storage Technology - CCS) alkalmazásával.

 A Brandenburg tartománybeli telep egyébként korántsem az első a világon. Legutóbb, idén áprilisban az ausztráliai Victoria államban adtak át egy kiaknázott földgázlelőhelyen kialakított hatalmas, több mint 110 ezer tonna szén-doxid befogadására alkalmas "temetőt" két kilométerrel a föld alatt. A környezetvédők az ausztrál projekt kapcsán is azt a kritikát fogalmazták meg, hogy a technológia csak a szénre alapozott energiatermelési rendszer fenntartását, vagyis a szénipari lobbi érdekeinek védelmét szolgálja.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását