Egy olasz természetfotós bukkant több ezer dinoszaurusz-lábnyomra, körülbelül 210 millió évvel ezelőttről, a triász időszakból. Elio Della Ferrera a 2026-os milánói téli olimpia helyszínének számító Bormio közelében járt, szarvasok és keselyűk fotózására indult, amikor kameráját egy hatalmas sziklafalra irányította, ami nagyon furcsa felületűnek tűnt neki. Végül fel is mászott a falra.
„A hatalmas meglepetés nem is annyira a lábnyomok felfedezése volt, hanem inkább az, hogy ilyen hatalmas mennyiségben” – mondta Della Ferrara. „Valóban több tízezer nyomat van ott fent, többé-kevésbé jól megőrződve.” A felfedezésről beszámoló CNN-nek a milánói Természettudományi Múzeum paleontológusa, Cristiano Dal Sasso - akit a fotós elsőként értesített - azt mondta,
akár 20 ezer lábnyom is lehet ott, amelyek mintegy öt kilométeren keresztül tartanak,
néhány nyom pedig 40 centiméter széles, látható karmokkal. Sok minden arra utal, hogy hosszú nyakú, kétlábú növényevőktől származnak. Akár 10 méter hosszúak és akár négy tonnás súlyúak is lehettek, hasonlóan egy Plateosaurushoz.
A Stelvio Nemzeti Parkban történt felfedezés a lábnyomok puszta száma miatt meglepő és amiatt, hogy a svájci határ közelében lévő tengerparti területen találták, ahol korábban soha nem találtak dinoszaurusznyomokat.
A lábnyomok arra utaltak, hogy ezek a dinoszauruszok falkákban utaztak, és néha kör alakzatban álltak meg, valószínűleg védekezésképpen. „Nagyon egyértelmű nyomok vannak arra, hogy ezek a példányok lassú, nyugodt, csendes, ritmikus tempóban sétáltak, futás nélkül” – mondta Dal Sasso.
Lombardia regionális kormányzója, Attilio Fontana az olimpia ajándékának nevezte a felfedezést, még ha a helyszín túl távoli ahhoz, hogy télen megközelíthető legyen.


