2024. május 18. - Erik, Alexandra
Az EMFESZ gázkereskedő körül izzik a levegő. A vállalat a mai napon Orbán Viktor segítségét kérte, hogy a helyzetét stabilizálni tudja. A cég ügyvezető igazgatójával, Góczi Istvánnal beszélgettünk.
2010. december 27. hétfő 17:23 - Pénzes Dávid
Mekkora a gond az EMFESZ-ben?

Az Orbán Viktorhoz írt levél (részlet)
"A miniszterelnöki megbízott kinevezése segítené társaságunkat abban, hogy az egyes piaci szereplők általunk rosszhiszeműnek vélt magatartása által generált körbetartozás rendezésre kerüljön, és megoldódjon Magyarország legnagyobb gázszabadpiaci szereplőjének neki fel nem róható okból kialakult likviditási nehézsége."
Sajnos az a közel hárommilliárd forint, ami egy nagyfogyasztó tartozásából adódik, likviditási problémát okoz. Ezt egyelőre nem sikerült rendeznünk.

Kik felé tartoznak önök, és mennyivel?

A normál gazdálkodással összefüggésben Keler elszámolóház felé 1,1 milliárd forinttal…

Az E.on-nak nem tartoznak?

Nem. Ez egy félreértés. Ezen a hétvégén volt esedékes egy számla, amit az eddigi gyakorlatnak megfelelően a hétvégét követő első munkanapon kellett kifizetünk. Eddig is ez volt a gyakorlat, ezért nem érthető, hogy miért kérték ezt most a fizetési határidő letelte előtt? Nem korrekt lejárt tartozásnak minősíteni azt, aminek még nem jött el a fizetési határideje. Egyébként természetesen rendeztük a számlát!

Miért lehetett bárkinek célja ez az eljárás?

Ez egy jó kérdés...

Az EMFESZ számára - úgy tűnik - a fő gond a Dunacent és az E.on környékén van. Mi történt?


A jelenlegi információink szerint október 15-én a Dunacent és az E.on Földgáz Trade Zrt. (EFT) aláírt egy titkos megállapodást, amelynek a tárgya egy állítólagos, az EMFESZ által soha el nem ismert tartozás engedményezése, amelyről az EMFESZ-t csak hónapokkal később, karácsony előestéjén értesítették.

Ez az a bizonyos engedményezési szerződés…

Igen. Az EFT megállapodott a Dunacenttel, hogy ráengedményez egy olyan követelést, ami az EMFESZ által soha nem volt elismert.

Egy tartozás, amit önök nem ismernek el?

Igen. A 2009-es gázválságig kell visszamenjünk. A válság hatásaként az EMFESZ nem szállított gázt az E.on-nak – hiszen az egész Európát érintő vis maior helyzet miatt nem is tudott. Mégis az E.on egyik cége, az EFT szerint, emiatt nekünk kötbért kellene fizetnünk.

Most pedig az a helyzet, hogy az EFT ezzel a „tartozásunkkal” egyenlítené ki a Dunacentet, aki így mentesülne a felénk való fizetés kötelezettsége alól. Ám ez a „tartozás” nem áll fenn, ergo a Dunacentnek ki kell egyenlítenie felénk a valós tartozását.

Megjegyzem, még az is hozzátartozik a történethez, hogy az E.on-nak a gázválság idején előnye származott abból, hogy az EMFESZ-től nem kapott földgázt, hiszen így olyan helyzet állt elő, hogy ő többet tudott vásárolni a Gazpromtól és eleget tudott tenni az ezzel kapcsolatosan a Gazprom felé fennálló kötelezettségeinek.

A Dunacent mióta halmozza a tartozását az EMFESZ felé?

Pomázi Csaba cégei több mint egy éve tartoznak nekünk: volt, mikor áfával együtt közel hatmilliárd forinttal. A hónapok során, apránként törlesztett. Közben állandóan abban a hitben tartott minket, hogy letörleszti az teljes adósságát. Még október 15. után is (mikor megszületett az állítólagos megállapodás közte és az EFT között) azt jelezte felénk, hogy törleszteni fog. Szándékosan tévedésben tartott bennünket. Ahogy egyébként az E.on sem közölte felénk a megállapodásuk tényét!



Az időzítés felettébb gyanús…

Érdekes módon éppen akkor történt mindez, mikor az EMFESZ-nek a legnagyobb szüksége van forgótőkére, a fűtési szezon közepén, az ünnepek alatt. Ha október közepén értesítenek minket erről a szándékukról, másképp tudunk készülni a téli időszakra. Ezzel szemben december 21-én tudtuk meg, hogy mi történt az érintett cégek között október 15-én.

Így időzítve ez az „akció” akár a cég bedőlését is eredményezheti. Mi lehet ennek az oka, hogy pont most történik mindez?


Akár lehetett ez céltudatos tervezés is. Hangsúlyozva, hogy senkit nem akarok vádolni és mindez csak feltételezés, de ha így lenne, akkor ez a húzás alkalmas lehet a piac újrafelosztása felé irányuló törekvések megindítására. .

Hogyan lehet megoldani a helyzetet?

Nehezen.. Hiszen amikor ilyen módon és ilyen mértékben nem fizet a vevőnk, akkor a bankunk és a szállítónk is megijed. Ez egy dominó-effektus. Senki nem mer lépni, mindenki kivár. Miközben az EMFESZ fogyasztóinak 90 százaléka nagyon jól fizet. Háromszázezer lakossági fogyasztónk közül mindössze 147-en vannak a kikapcsolás határán!

Viszont a Dunacent több nagyváros fogyasztóit látja el a városi távfűtőműveken keresztül, így akár újabb százezer családról is beszélhetünk.

Ez tény. A városi távfűtőművek úgy nyilatkoztak, hogy kifizették a Dunacentet. Tehát ott sem tartozik a lakosság. De akkor hol a pénz?

Ön Orbán Viktor miniszterelnök úrnak is levelet írt kérve, hogy azonnali hatállyal nevezzen ki egy miniszterelnöki megbízottat, aki közreműködne az az ügyek rendezésében. Miért van erre szükség?


Ha a kialakult helyzet miatt felfüggesztik vagy bevonják az engedélyünket, akkor a gáztörvény értelmében egy másik egyetemes szolgáltató lép a helyünkbe , ők vennék át a fogyasztókat. Ez azonban biztosan gázáremeléssel jár: akár 8- 16 százalékkal is emelkedhet a gáz ára.

Egy miniszterelnöki megbízott személye visszaállíthatja a cég iránti bizalmat. Ez lenne a legfontosabb funkciója. Hiszen nem csődben van az EMFESZ, hanem forgótőke hiányos lett: mi előre fizetünk a gázért , a rendszerhasználatért, viszont a pénzt hatvan nappal később kapjuk meg a felhasználóktól.

Tekintsünk távolabbra: hogyan tud a jövőben tovább működni az önök által a gázszolgáltatás illetve kereskedelem terén eddig jól bevált konstrukció?

Legfontosabb célunk, hogy megszabaduljunk a múlttól. Új alapokra kell építenünk működésünket . A korábbi tulajdonosokról le kell választanunk az EMFESZ-t. Annyi negatív információ, és benyomás övezte a korábbi konstrukciót, ami nem kedvez egyik félnek sem. Tiszta, átlátható bázisra kell építkeznünk a jövőben. Ezt tervezzük, erre irányulnak az erőfeszítéseink!
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

aser
2010. december 30. 21:08
Ha bukik a cég,akkor a 300 000 fogyasztónak egy évig 5%-al magasabb árat kell fizetniük a gázért,mint a Gázmüveknél lévőknek.Mig ma a cég 8%-al olcsóbb gázt számlázik! Vagyis a fogysztók ráfizetnek(8+5=13%-ot), a Gázmüvek nyer a cég csődjén.5% ot.
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását