2024. május 16. - Mózes, Botond

Medgyessy Kínában tárgyalt

A globális gazdasági válság nyertese Kína, a világgazdaságban most zajló átrendeződés pedig nem átmeneti jellegű - jelentette ki Medgyessy Péter volt miniszterelnök Pekingben.
2009. november 20. péntek 20:36 - HírExtra
A globális gazdasági válság nyertese Kína, a világgazdaságban most zajló átrendeződés pedig nem átmeneti jellegű - jelentette ki Medgyessy Péter volt miniszterelnök Pekingben, miután részt vett a kínai népi külügyi intézet által összehívott - Kína és Európa stratégia kapcsolatáról rendezett - fórumon.

A jelentős európai és kínai tudományos műhelyekből meghívott előadók két napon át ismertették nézeteiket a politika, a biztonságpolitika, a gazdaság, az energiaügyek, a globális éghajlatváltozás és pénzügyek területén. A három kiemelt európai vendég, akik vitaindító nyitóelőadást is tartottak: Jean-Pierre Raffarin, volt francia miniszterelnök, Medgyessy Péter volt magyar kormányfő és John Leslie Prescott, Nagy-Britannia volt miniszterelnök-helyettese.

"A hosszú távú, stratégiai gondolkodás, a hallatlan erő és a stabilitás megmutatta, hogy a válsághelyzetben ezek az értékek a megoldás kulcsát jelenthetik" - mondta Medgyessy Péter, az MTI tudósítójának Pekingben. "Európa reakciója a válságra, csupán gyors és átmeneti megoldást eredményezett, nem hozott megoldást" - jegyezte meg a volt kormányfő, aki a világban ma tapasztalható tendenciákra utalva megállapította, hogy egyértelmű jelekből lehet arra következtetni, hogy a hatalmi központok Nyugatról Keletre tolódnak, egy valódi multipoláris rendszer van kialakulóban. Egyébként Raffarin volt francia kormányfő, aki a francia elnök személyes megbízottjaként volt jelen, több alkalommal is hangsúlyozta, hogy a multipolaritás és a multilateralizmus a kiegyensúlyozott világkormányzás létfeltételei.

A Kína-EU közötti kereskedelmi kapcsolatokban mintegy négyszeres "túlsúly" jellemzi az exportot - természetesen Kína javára - jegyezte meg Medgyessy, hozzá téve, hogy Kína ma már a hatalmas felhalmozódott tőke birtokában egyre inkább befektetőként jelenik meg. "Az európai-kínai kapcsolatokat tehát már nem lehet napi ügyekként, a vámok és a behozatali korlátok szintjén kezelni, hanem valóban stratégiai dimenzióba kell helyezni" - véli a volt miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy magát a válságot sem lehet kizárólag a pénzügyi változtatásokkal megoldani, amikor egyszerre van krízisben egy fajta értékrend és a struktúra is.

A fórum azt a célt is szolgálta, hogy a közelgő Kína-EU csúcs előtt a részvevők kitapogassák egymás álláspontját különböző kérdésekben, és kínai részről pedig azt is, hogy egyértelművé tegyék: nem gondolkodnak G2-csoportban, Peking nyilvánvalóvá kívánja tenni: nem húz "inkább" az Egyesült Államokhoz.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását