2024. május 21. - Konstantin

Szerbia partnereket keres

A szlovák védelmi miniszter szerint Szlovákia Szerbia egyetértése nélkül semmiféle koszovói autonómiát nem támogathat. Frantisek Kasicky ezt hétfőn, azt követően jelentette ki, hogy Pozsonyban megbeszélést folytatott szerb kollégájával, Zoran Stankoviccsa
2007. március 12. hétfő 23:02 - Hírextra
"Nem támogatható olyan folyamat, amely végső fejleményében oda vezetne, hogy valamilyen anyaországgal bíró nemzetiségi kisebbség egy további állam létrejöttére formáljon igényt" - idézte Kasickyt a TASR szlovák hírügynökség. A szlovák tárcavezető hozzátette: az ENSZ felügyelete alatt álló dél-szerbiai tartomány statútumát megszabni hivatott tárgyalási folyamat még nem zárult le és Szlovákia csak a tárgyalások végkifejletének ismeretében alakítja majd ki a hivatalos álláspontját - jelezte a miniszter.

A szerb védelmi tárca Pozsonyban tárgyaló vezetője ismét hangsúlyozta, hogy Belgrád nem azonosult a koszovói rendezésben illetékes ENSZ-főmegbízott, Martti Ahtisaari rendezési tervével - amely nemzetközileg ellenőrizett önálló államiságot kínál a tartománynak -, mert a szerb fél álláspontja szerint a határok sérthetetlenségének elve a rendezés által semmiképpen sem sérülhet.

"Nagyra értékelem a Szlovák Köztársaság vezető képviselőinek megnyilatkozásait, miszerint a rákényszerített megoldás elfogadhatatlan, s hogy a probléma csak a felek egyetértésével rendezhető" - idézte a TASR.

Február elején a szlovák parlament EU-ügyekben illetékes bizottsága Ján Kubis külügyminiszter javaslata nyomán megszavazta, hogy Pozsony támogassa az Ahtisaari-tervet, majd a szlovák politikai pártok rendre visszatáncoltak, mondván, hogy egy ilyen megoldás elfogadhatatlan, mert a szlovákiai magyarok "autonómia-ábrándjaihoz teremtene precedenst."

A pozsonyi törvényhozás mindegyik szlovák pártja ellenzi, hogy a koszovói albánok önálló államban éljenek. - Ennél már csak az albánok kollektív jogainak felvetése riasztóbb - mondta februárban Eduard Kukan, a jelenleg ellenzéki padsorokban ülő volt szlovák külügyminiszter.

A szlovák szempontok hátterében az áll, hogy Pozsony következetesen tagadja a nemzeti kisebbségek kollektív jogainak intézményét, ezzel szemben hallani sem akar a szlovákiai magyarok és németek második világháború utáni jogfosztását a kollektív bűnösség elvei alapján törvényesítő Benes-dekrétumok hatálytalanításáról.

A szlovák parlament hivatalos nyilatkozatban fogalmazza majd meg Koszovóval kapcsolatos álláspontját. Két szlovák párt már benyújtotta az autonómiát ellenző saját szövegtervezetét. Ezzel szemben a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) minap benyújtott tervezete egyértelműen az Ahtisaari-javaslatot támogatja.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását